Archiwum wiadomości
Yarn Bombing w Puławach
Pierwsza edycja akcji Yarn Bombing w Puławach za nami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy dziergający przyłączą się do niej i będziemy mogli przyozdobić większą przestrzeń naszego uroczego miasta Puławy.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia oraz zapoznania się z ideą Yarn Bombingu.
YARN BOMBING
Każdy z nas spotkał się z jakąś formą graffiti – mniej lub bardziej artystyczną. Czy wiecie jednak, że spray można zastąpić włóczką, a na całym świecie rośnie liczna osób, która ubiera swoje otoczenie i jego elementy w kolorowe wdzianka?
Yarn bombing, czyli bombardowanie włóczką, to swego rodzaju forma graffiti – nie polega jednak na malowaniu na murach i innych powierzchniach. Farbę zastępuje się wydzierganymi z włóczki wymyślnymi wzorami, kolorowymi dzianinami. Można powiedzieć, że osoby pasjonujące się tą formą oddziaływania na otoczenie, dążą do stworzenia jego bardziej optymistycznego i radosnego wizerunku, ocieplenia szarego „klimatu” miasta, domu, miejsca, w której żyją. Przestrzenie stają się pełne barw i emanujące radością.
Włóczką pokrywa się wszystko, co tylko twórcy instalacji może przyjść do głowy – barierki, samochody, autobusy, kosze na śmieci i posągi, klamki, ławki itp. Ograniczeniem jest tylko fantazja i ilość „mocy przerobowych”. Im więcej kreatywnej inwencji i wyobraźni, tym projekt bardziej zaskakujący.
Jednoczą się lokalne społeczności, aby zgromadzić odpowiednio dużą ilość materiału, by projekt mógł zostać przeprowadzony. Tym samym propaguje się wszędzie, gdzie to tylko możliwe praktyczną umiejętność robienia na drutach i szydełku – dziergają dzieci w szkołach, koleżanki w trakcie spotkań, studenci.
Dzierganie tkanin z włóczki przestało być czymś uważanym za domenę starszych pań – stało się znów modne i „na czasie”. Ta specyficzna odmiana street artu dziś staje się formą ekspresji, wyrażania siebie i kształtowania rzeczywistości, która nas otacza – sztuką. Jest to świetna zabawa i sposób na odreagowanie codziennego stresu. Sprawia frajdę nie tylko osobom, które bezpośrednio biorą udział w „ubieraniu przestrzeni”, ale także wszystkim tym, którzy wędrując przez miasto natkną się na pomnik w wełnianej czapce, lampę uliczną w sukni lila-róż czy drzewo w gorsecie.