Archiwum wiadomości - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Archiwum wiadomości » Koncert organowy Jerzego Kukli

Archiwum wiadomości

05.07.2019

Koncert organowy Jerzego Kukli

Koncert organowy Jerzego Kukli


Przez całe wakacje, w każdy poniedziałkowy wieczór, zapraszamy na koncerty organowe w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Puławy 2019. Dzisiejszy wieczór uświetni występ Jerzego Kukli, wybitnego polskiego organisty i dyrektora artystycznego projektu.

 

Jerzy Kukla - organy

Jacek Szymański - tenor

Jacek Sribniak - klarnet

Małgorzata Orłowska - recytacje

 

Program:

 

Feliks Nowowiejski (1877-1946)

  • Śmierć Ellenai” - poemat symfoniczny na orkiestrę smyczkową, głos recytujący i klarnet op. 17 (wersja organowa: J. Kukla)

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

  • Pieśni na głos z towarzyszeniem organów (wybór)

Władysław Żeleński (1837-1921)

  • Preludia z op. 38

Feliks Nowowiejski (1877-1946)

  • Wizja op. 34 nr 2 na skrzypce i organy (wersja klarnetowa: J. Sribniak)

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

  • Aria Stefana z opery Straszny Dwór (towarzyszenie organowe – opr. J. Kukla)

Feliks Nowowiejski (1877-1946)

  • III Koncert organowy op. 56 nr 3

Preludio

Choral

Introdukcja i wariacje (Odsłonięcie cudownego obrazu Matki Boskiej w Ostrej Bramie w Wilnie)

 

Jerzy Kukla - organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta, dyrygent. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej, (prywatnie kształcąc się jednocześnie w zakresie gry organowej u prof. Władysława Szymańskiego), kontynuując ją w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie (klasa organów prof. Mariana Machury)]. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. M. Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J. W. Hawela).Stypendysta MKiS w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy ).Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize. Jako organista, występuje na najważniejszych polskich festiwalach, Koncertował również w Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 5 płytach CD.[ Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej, zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą.

 

 

Małgorzata Orłowska - Będąc jeszcze uczennicą Liceum Muzycznego w Koszalinie wystąpiła w pierwszej rock – operze Adama Sztaby pt.: „Fatamorgana?“ Ukończyła kierunek śpiewu solowego na wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Barbary Sanejko. Po studiach wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała i koncertowała przez kilka lat. W międzyczasie, w Polsce, nagrała dwie autorskie płyty, na których zaśpiewali i zagrali m.in.: Marek Napiórkowski, Marcin Kydryński, Eleonora i Natalia Niemen, Jan Radwański i Basia Włodarska. Po powrocie do kraju poświęciła się głównie pracy pedagogicznej ucząc śpiewu w kilku placówkach, między innymi w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, Pałacu Młodzieży w Koszalinie, Centrum Kultury w Sianowie. Może pochwalić się wieloma pedagogicznymi sukcesami. Oprócz tego wciąż koncertuje występując ze znakomitymi muzykami. W jej repertuarze znajdują się utwory klasyczne, musicalowe i rozrywkowe. Wielokrotnie też zasiadała jako członek jury w konkursach wokalnych.

 

 

Jacek Szymański - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko - Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce "Wesoła Wdówka" F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym wGdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów.

 

 

Jacek Sribniak należy do tego rodzaju artystów, którzy nie są identyfikowani z jednym rodzajem muzyki, adekwatnie do wszechstronnego emploi instrumentu ,jakim jest klarnet. Spektrum zainteresowań Jacka Sribniaka każe mu uczestniczyć w bardzo różnych projektach: od arcydzieł klasyki (solista i kameralista) do muzyki folkowej z elementami jazzu (założyciel i kierownik grup: „Jaron Trio” oraz „Kokliko”). Artysta ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. R. Sztajerwalda. Zasiadał za pulpitem I klarnetu w takich orkiestrach jak Orkiestra Koncertowa Ludowego Wojska Polskiego, Vogtlandorchester Reichenbach oraz Filharmonia Lubelska. Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i grupami folkowymi, z którymi również dokonuje nagrań płytowych. Jacek Sribniak ma na swoim koncie również wiele transkrypcji klarnetowych. Poza działalnością koncertową (w tym stała współpraca z organistą Jerzym Kuklą), od wielu lat prowadzi działalność pedagogiczną. Jako nauczyciel Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie, dzieli się swoimi doświadczeniami w dziedzinie gry na klarnecie oraz kameralistyki. Jego uczniowie i absolwenci są laureatami ogólnopolskich przeglądów oraz zasiadają za pulpitami polskich zespołów symfonicznych.

 

Koncerty w ramach X Festiwalu Muzyki Organowej są bezpłatne i rozpoczynają się o godzinie 19:00.

 

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Puław, Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Puławach, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.

Wydarzenie odbywa się przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Puławy.

 

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"