Akademia Wspólnej Zabawy - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Akademia Wspólnej Zabawy

Akademia Wspólnej Zabawy

Akademia Wspólnej Zabawy 2018


„Akademia Wspólnej Zabawy II” to druga edycja projektu edukacji kulturalnej skierowanej do najmłodszych dzieci i ich rodziców i opiekunów. Zrealizowany zostanie cykl warsztatów twórczo-edukacyjnych, podczas których uczestnicy w sposób aktywny poznają historię miasta, zdobędą umiejętności manualne poprzez samodzielne wykonywanie oryginalnych przedmiotów, rozwiną wyobraźnię słuchając i opowiadając bajki, a przede wszystkim spędzą wspólnie czas pełen kreatywnych zabaw, wzmacniając więzi rodzinne. "Akademia Wspólnej Zabawy" to świetna rozrywka dla całej rodziny, podczas której dzieci rozwiną swoją kreatywność, a rodzice nauczą się jak rozwijać umiejętności twórcze swoich pociech.

 


W ramach „Akademii Wspólnej Zabawy” odbędą się m.in. warsztaty czytelnicze, sportowe, lalkarskie, latawcowe, a także Rodzinna Gra Miejska. Więcej informacji na temat harmonogramu warsztatów oraz zapisów na nie, już wkrótce na naszej stronie internetowej oraz na fanpage'u na Facebooku.

 

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

 

WARSZTATY CZYTELNICZENie od dziś wiadomo, że czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak wiadomo też, że dzieci nie zawsze łatwo dają się przekonać do spędzania czasu z książką. Trzeba więc zachęcić je do czytania, tak, aby czas spędzony z książką był dla nich przyjemny, radosny, pouczający, jak również twórczy i kreatywny. Warsztaty czytelnicze będą zatem nie tylko pełne informacji na temat odpowiedniego doboru lektury dla młodych czytelników, ale także zajęć animacyjnych, relaksacyjnych oraz ćwiczeń buzi i języka. Dzieci i dorośli będą mogli nauczyć się kreatywnego i atrakcyjnego czytania czy recytacji oraz sprawdzić swoje siły w starciu z łamańcami językowymi.

 

HISTORYCZNY SPACER RODZINNY ŚLADAMI LEGIONU PUŁAWSKIEGO

 

 

 Jest to spacer po Puławach szlakiem ochotniczego 1 Legionu Polskiego (Legionu Puławskiego), który jesienią 1914 r. i wiosną 1915 r. stacjonował w Puławach, a następnie latem 1915 r. brał udział w Wielkiej Wojnie. Legion Puławski walczył o niepodległość Polski służąc w składzie carskiej Armii Rosyjskiej. Wsławił się w bitwie pod Pakosławiem w okolicach Iłży. Podczas przemarszu uczestnicy zostaną zapoznani z wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie I wojny światowej w Puławach oraz z sama historią Legionu Puławskiego i powiązanego z nim 2 Legionu Lubelskiego. Trasa wycieczki będzie przebiegała miejscami, które są związane z tą formacją wojskową i które miały szczególne znaczenie dla miasta w okresie Wielkiej Wojny. Przewodnikiem będzie historyk i regionalista Mariusz Karolak, który od kilku lat bada dzieje Legionu Puławskiego, autor wystawy edukacyjnej „Legion Puławski 1914-1915”, która była eksponowana w Puławach w 2015 r.


WARSZTATY LALKARSKIE Z TEATREM LALEK "MUCHOMOR"
Warsztaty lalkarskie mają na celu wspólne zrobienie lalki, maskotki ulubionej postaci bajkowej. Lalki uszyte będą na bazie tkanin, kul styropianowych, skarpetek, włóczek, arkuszy filcowych. Proste robótki ręczne będą okazją do mile spędzonego czasu dziecka z rodzicem oraz rozwijania umiejętności manualnych. Warsztaty poprowadzi Grażyna Idzik Dominiak, instruktorka teatralna, pedagożka z 37-letnim stażem pracy z dziećmi. Twórczyni, reżyser i scenograf Teatru Lalek „Muchomor”. Lalki tworzone do spektakli zdobywały uznanie na wielu festiwalach i konkursach. Teatr „Muchomor” jako laureat wielokrotnie reprezentował Puławy na Ogólnopolskich Puławskich Spotkaniach Lalkarzy.


WARSZTATY SPORTOWEZ przykrością informujemy, że warsztaty sportowe w ramach cyklu Akademia Wspólnej Zabawy II, zaplanowane na 5 sierpnia, zostają odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


W obecnych czasach dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerami, tabletami czy telefonami. Często jest łatwe rozwiązanie dla rodziców na zajęcie czymś dziecka. Wspólne spędzenie czasu rodziców wraz z dziećmi podczas zajęć o charakterze sportowo- rekreacyjnym jest więc wspaniałą alternatywą. Podczas warsztatów dzieci poznają różne dyscypliny sportowe i uczą się w nie grać wraz z rodzicami oraz swoimi rówieśnikami. Wspólna zabawa kształtuje charakter dzieci. Uczą się one współzawodnictwa opartego na zasadach fair play, współpracy i wzajemnej pomocy- podczas gier zespołowych.

Dzięki warsztatom sportowym zawiązują się i wzmacniają więzi rodzinne oraz społeczne. Warsztaty wpływają także na umiejętności motywowania bliskich do osiągania coraz lepszych wyników. Wiedza zdobyta podczas warsztatów pozwoli rodzicom spędzać wolny czas z dziećmi w sposób aktywny i kreatywny. Może to być ciekawy pomysł na zorganizowanie np. nietypowego przyjęcia urodzinowego dla dziecka podczas którego będziemy się świetnie bawić. Przykładowe dyscypliny i zabawy: mini piłka nożna, mini koszykówka,unihokej badminton, catchball, drużynowe wyścigi,przeciąganie liny, rzuty do celu, skoki w dal, skakanie na skakankach, hula-hop.

 

WARSZTATY KREATYWNE - "MAŁY ALCHEMIK"
W najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Akademii Wspólnej Zabawy – warsztaty kreatywneMały Alchemik”. Zajęcia te skierowane są do dzieci w wieku od 7 roku życia i ich rodziców i opiekunów. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 10.00 w Puławskiej Galerii Sztuki przy POK „Dom Chemika” i potrwają do godziny 13.00.

 

Warsztaty „Małego Alchemika”, połączą w sobie naukę i zabawę. Uczestnicy zajęć będą mogli stworzyć własne slime'y, sztuczny śnieg, domowy płyn do baniek, w magiczny sposób nadmuchają balona, a także pobawią się kolorami. A najważniejsze jest to, że wszystkie te rzeczy wykonają samodzielnie z produktów, które są tanie i ogólnie dostępne.

 

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy na portierni POK „Dom Chemika” osobiście lub telefoniczne: 81 88 796 01.


RODZINNA GRA MIEJSKAW najbliższą niedzielę, 19 sierpnia, zapraszamy na kolejne zajęcia z cyklu Akademii Wspólnej Zabawy. Tym razem zachęcamy całe rodziny do aktywnego spędzenia czasu podczas Gry miejskiej na terenie Puław. Startujemy o godzinie 10:00, zbiórka uczestników pod budynkiem przy POK „Dom Chemika”.

 

Udział w grze jest bezpłatny. Liczba uczestników/drużyn jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy na portierni POK „Dom Chemika” osobiście lub telefoniczne: 81 88 796 01.

 

REGULAMIN


INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

 

WARSZTATY LATAWCOWE

 

 

W najbliższą niedzielę, 26 sierpnia, odbędą się ostatnie w ramach Akademii Wspólnej Zabawy - Warsztaty Latawcowe. Zajęcia odbywać się będą w Galerii Aneks w dwóch grupach:

  • grupa I, godz. 10.00 – 11.30,

  • grupa II, godz. 11.30 – 13.00.

 

Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku od 5 lat i ich rodziców i opiekunów. Uczestnicy podczas zajęć będą mieli okazję poznać technikę i sposób budowy latawca. Wspólna, rodzinna praca nad konstrukcjami pozwoli zintegrować rodzinę, a zabawa na świeżym powietrzu z puszczaniem latawca przywoła dziecinne wspomnienia dorosłych oraz ucieszy najmłodszych.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy na konkretną godziną na portierni POK „Dom Chemika” osobiście lub telefoniczne: 81 88 796 01.

 

 


Akademia Współnej Zabawy 2017


Animacje z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Z radością informujemy, że Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna na realizację projektu „Akademia Wspólnej Zabawy”.


 

„Akademia Wspólnej Zabawy” to projekt edukacji kulturalnej skierowany do najmłodszych dzieci i ich rodziców i opiekunów. Zrealizowany zostanie cykl warsztatów twórczo-edukacyjnych, podczas których uczestnicy w sposób aktywny poznają gry ruchowe i muzyczne, zdobędą umiejętności manualne poprzez samodzielne wykonywanie oryginalnych przedmiotów, rozwiną wyobraźnię słuchając i opowiadając bajki, a przede wszystkim spędzą wspólnie czas pełen kreatywnych zabaw, wzmacniając więzi rodzinne. "Akademia Wspólnej Zabawy" to świetna rozrywka dla całej rodziny, podczas której dzieci rozwiną swoją kreatywność, a rodzice nauczą się jak rozwijać umiejętności twórcze swoich pociech.

 

W ramach „Akademii Wspólnej Zabawy” odbędą się m.in. warsztaty cyrkowe, sportowe, plastyczne, zabawkarskie, a także Rodzinna Gra Miejska. Więcej informacji na temat harmonogramu warsztatów już wkrótce na naszej stronie internetowej oraz na fanpage'u na Facebooku.

 

Koordynatorzy projektu:

Joanna Krauze: joanna.krauze@domchemika.pl

Tomasz Kitka: tomasz.kitka@domchemika.pl


                                     WARSZTATY CYRKOWEWarsztaty cyrkowe to zajęcia o charakterze edukacyjnym wykorzystujące elementy sztuki nowego cyrku (żonglerka, clownada) jako sposobu na aktywne i twórcze spędzenie czasu wolnego. Podczas interaktywnych zajęć uczestnicy poznają techniki żonglerki oraz clownady. Wymienione techniki sztuki cyrkowej rozwijają kreatywność, koordynację sensoryczno-motoryczną, poczucie rytmu oraz poprawiają koncentrację. Zajęcia prowadzone będą metodami aktywizującymi dzieci i dorosłych, pozwalającymi na praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności podczas wspólnej zabawy.


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII WARSZTATY SPORTOWEZajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym oparte są o różne zadania ruchowe dostosowane do

możliwości fizycznych uczestników – nie należy się obawiać braku formy! Udział w warsztatach, oparty na zdrowej rywalizacji, pozwala na nawiązanie silnych więzi grupowych i wzmocnienie więzi rodzinnych oraz przekazuje umiejętności motywowania bliskich (zarówno dzieci, jak i rodziców) do osiągania coraz lepszych wyników. Nad przebiegiem zajęć czuwali profesjonaliści – gość specjalny warsztatów  piłkarze Klubu Sportowego Wisła Puławy!


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII


 

WARSZTATY RECYKLINGOWE - "KREATYWNA RODZINKA" 

Warsztaty recyklingowe „Kreatywna rodzinka” to zajęcia, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą kreatywnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku oraz materiałów recyklingowych (m. in. kubki po jogurtach, rolki od papieru toaletowego, plastikowe butelki, skrawki materiałów, gazety, folia). Zajęcia prowadzone są interaktywnymi metodami pobudzającymi wyobraźnię oraz kreatywność zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy zajęć dowiadują się w jaki sposób wykonać kreatywną zabawkę bądź pomoc edukacyjną z dostępnych w każdym domu materiałów, nie wymagających nakładów finansowych. Zajęcia są inspiracją do dalszego poszukiwania pomysłów na rodzinną kreatywność i pozwolą nabyte umiejętności wykorzystać w praktyce podczas domowych zabaw

 

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII


 

WARSZTATY CZYTELNICZENie od dziś wiadomo, że czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak wiadomo też, że dzieci nie zawsze łatwo dają się przekonać do spędzania czasu z książką. Trzeba więc zachęcić je do czytania, tak, aby czas spędzony z książką był dla nich przyjemny, radosny, pouczający, jak również twórczy i kreatywny. Warsztaty czytelnicze były pełne informacji na temat odpowiedniego doboru lektury dla młodych czytelników, ale także bogate w zajęcia animacyjne, relaksacyjne oraz ćwiczenia buzi i języka. Dzieci i dorośli uczyli się kreatywnego i atrakcyjnego czytania czy recytacji oraz sprawdzić swoje siły w starciu z łamańcami językowymi.


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII                WARSZTATY GIER I ZABAW PODWÓRKOWYCH


Podczas warsztatów odkrywaliśmy na nowo stare gry i zabawy podwórkowe, w które bawiły się dzieci 15, 20, a nawet 30 lat temu. Rodzice przypomnieli sobie zabawy ze swojego dzieciństwa, a dzieci poznały świat zabaw rodziców. Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi wszystkich uczestników warsztatów. Zaprezentowane gry i zabawy (m. in. klasy, gra w gumy, dwa ognie, król skoków, szczur, państwa-miasta) pobudziły wyobraźnię i kreatywność oraz stworzyły przestrzeń do integracji rodzin. Nabyte podczas warsztatów wiedza i umiejętności pozwoliły na praktyczne ich zastosowanie podczas rodzinnych zabaw. Niech dawne gry i zabawy podwórkowe będą alternatywnym sposobem na wspólne spędzanie czasu wolnego!


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII


                                   WARSZTATY BALONOWE


Warsztaty balonowe mają na celu otworzenie rodziców na nowe formy spędzania czasu z dziećmi. Rodzice mogą przekonać się, że balony nie są tak delikatne jakby się mogło wydawać i można za ich pomocą stworzyć dzieciom przestrzeń, która pobudzi wyobraźnię i sposób postrzegania brył, kształtów i proporcji. Skręcanie balonów to kreatywna zabawa polegająca na tworzeniu różnych kształtów (zwierząt, postaci, przedmiotów) za pomocą kolorowych balonów. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu, a dzieci ją uwielbiają. Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie stworzyć swoje pierwsze balonowe dzieło stanowiące źródło ogromnej satysfakcji.


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII


                         WARSZTATY GIER PLANSZOWYCH


Wszyscy rodzice znają gry planszowe takie jak "chińczyk" czy "wilk i owce" jednak w dzisiejszych czasach istnieją tysiące bardzo ciekawych i atrakcyjnych tytułów, które idealnie sprawdzą się w gronie rodzinnym skutecznie odciągając dziecko od tabletu czy komputera. Podczas warsztatów z wykorzystaniem gier planszowych rodzice poznają najbardziej atrakcyjne gry planszowe, a także dowiedzą się jak "przebrnąć" przez instrukcję i jakie gry kupować, aby dziecko chętnie grało w nie ponownie. Warsztaty poprowadzi dla nas Grajdołek.


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERIIRODZINNA GRA MIEJSKA
Warunkiem udziału w grze jest wypełnienie karty zgłoszenia drużyny oraz dostarczenie jej osobiście do Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” do pok. 102 bądź pod adresem mailowym: tomasz.kitka@domchemika.pl w terminie 9.09.2017 do godz. 12.00. Liczba drużyn jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w Grze jest bezpłatny.

 

Rodzinna Gra Miejska to przygotowana przez specjalistę z dziedziny survivalu i gier terenowych zabawa stwarzająca przestrzeń do wspólnego, aktywnego spędzania czasu wolnego. Rodzinna Gra Miejska promuje zdrowy styl życia, uczy zasad fair play oraz zdrowej rywalizacji, a także pobudza kreatywność i wyobraźnię uczestników. Gra Miejska zostanie przeprowadzona w przestrzeni miejskiej Puław, a uczestnikami będą całe rodziny tworzące drużyny. Podczas kolejnych zadań w ramach gry drużyny rodzinne będą wykorzystywać twórcze umiejętności nabyte wcześniej podczas warsztatów lub dzięki obejrzeniu filmików instruktażowych.

 

KARTA ZGŁOSZENIA

REGULAMIN

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII

 

 

WARSZTATY ZABAWKARSKIE
Warsztaty zostaną poprowadzone przez twórczynie z Klubu Twórców Ludowych, które pokażą dzieciom i rodzicom, jak w prosty sposób wykonać zabawki (maskotki) z materiału za pomocą metod tradycyjnych. Zajęcia pobudzają kreatywność zarówno najmłodszych, jak i dorosłych przekazując im umiejętność samodzielnego wykonania oryginalnych przedmiotów. Podczas warsztatów każdy będzie mógł stworzyć swoją wymarzoną zabawkę, którą zabierze ze sobą do domu.


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII                     WARSZTATY PLASTYCZNE "PAPIEROWY ŚWIAT"


Origami to tradycyjna sztuka składania papieru wywodząca się z Japonii. Celem warsztatów jest pobudzanie i rozwijanie koncentracji, kreatywności i logicznego myślenia wśród dzieci. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się jak robić proste ozdoby z papieru i tworzyć papierowe zabawki. Zajęcia poprowadzi Ryszard Rusek.


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII


                      WARSZTATY TAŃCÓW I ZABAW POLSKICH


W programie warsztatów znajdzie się nauka podstawowych kroków i figur tanecznych oraz nauka tradycyjnych zabaw integracyjnych dla dzieci. Polskie tańce i zabawy ludowe pełnią bardzo ważną funkcję edukacyjną i wychowawczą – uczą życia w grupie, pobudzają i rozwijają wyobraźnię, mogą być doskonałym elementem ćwiczeń ruchowych, wspomagających refleks i orientację. Ponadto stanowią bardzo cenną kulturowo-obyczajową spuściznę.

Warsztaty tańców i zabaw polskich poprowadzą Karolina Stańczak absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka".
Gabriel Raj wychowanek Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle", były tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka". Wielokrotni finaliści konkursów tańców polskich o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej. Zdobywcy wszystkich możliwych nagród głównych. Kilkukrotni Mistrzowie Polski w Tańcach Polskich.

 

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII


                   PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH ZAJĘĆ


Za nami 11 tematycznych warsztatów Akademii Wspólnej Zabawy. Ale to jeszcze nie koniec... Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa dodatkowe warsztaty - w listopadzie zapraszamy na warsztaty wykonywania kartek świątecznych (12.11) oraz warsztaty wykonania lampy z origami z "Dobrze się składa" (25.11).

Szczegóły wkrótce, a tym czasem zapraszamy do obejrzenia podsumowania dotychczasowych zajęć.


              WARSZTATY WYKONANIA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

Warsztaty poprowadzone przez twórczynię z puławskiego Klubu Twórców Ludowych, która zaprezentuje tradycyjne (ale i też te trochę bardziej nowoczesne) metody wykonania oryginalnych kartek. Każdy z uczestników warsztatów będzie miał okazję samodzielnie stworzyć wyjątkową kartkę świąteczną!


Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII
                
        WARSZTATY LAMPA ORIGAMI Z "DOBRZE SIĘ SKŁADA"

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy:

e-mail: tomasz.kitka@domchemika.pl lub tel. 81 458 67 40

 

Lampa z origami to ekologiczny design w najczystszej postaci! Warsztaty nowoczesnego origami poprowadzi Magdalena Rukasz, twórczyni projektu Dobrze Się Składa. Ta polska marka użytkowego origami łączy w swoich produktach estetyczną i intrygującą formę z nowoczesnym rękodziełem opartym na tradycyjnej sztuce składania papieru. Lampy Origami w całości powstaną z ekologicznych papierów pochodzących z recyklingu. Umiejętności zdobyte podczas wspólnej pracy pozwolą Wam na stworzenie papierowych dekoracji do Waszych wnętrz.Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII

  PUBLIKACJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT "AKADEMIA WSPÓLNEJ ZABAWY"

Publikacja podsumowująca projekt Akademia Wspólnej Zabawy realizowany w 2017 roku przez Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika". W książeczce znajduje się opis niektórych zajęć i warsztatów, które odbyły się podczas projektu. Publikacja daje wskazówki jak samodzielnie zorganizować twórcze zajęcia z dziećmi. Do książeczki dołączona jest płyta instruktażowa.Książeczki z płytą do odebrania na portierni POK "Dom Chemika" lub do pobrania w wersji e-book TUTAJ.
Karta Zgłoszenia
Karta Zgłoszenia
Regulamin
Regulamin
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"