O nas - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"


O nas

Historia


Pomysł stworzenia dużego ośrodka kultury w Puławach powstał w latach 60-tych XX w. w Zakładach Azotowych "Puławy". Budowa obiektu trwała ponad 16 lat. Ostatecznie jednak nigdy nie został on zakładowym ośrodkiem kultury. Po przekazaniu go władzom miasta stał się w 1984 roku miejskim ośrodkiem zachowując w nazwie pamięć o swoich budowniczych.
fot. archiwum POK "Dom Chemika" fot. archiwum POK "Dom Chemika" fot. archiwum POK "Dom Chemika" fot. archiwum POK "Dom Chemika"

Współczesność


POK "Dom Chemika" jest samorządową instytucją kultury. To główny, a jednocześnie największy ośrodek kultury w Puławach i powiecie puławskim. Jego oferta skierowana jest do różnych grup społecznych i wiekowych, a wydarzenia kulturalne organizowane przez placówkę rozwijają i zaspokajają potrzeby kulturalne mieszkańców oraz upowszechniają i promują lokalną aktywność artystyczną.

 

W Ośrodku funkcjonują zespoły amatorskiego ruchu artystycznego Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle", Zespół Baletowy "Etiuda", Studio Tańca "Pokus", Puławski Teatr Amatora, Teatr Lalek "Muchomor", Teatr młodzieżowy SPUT², Teatrzyk Dziecięcy „Figielek”, „Zabawa w teatr”, Koło Konferansjerów i Recytatorów, Pracownia Edukacji Plastycznej, zespół wokalny seniorek "Puławianki". Pod kierunkiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów rozwijają swoje umiejętności wokaliści i recytatorzy. Działają tu również koła zainteresowań i kluby: Klub Twórców Ludowych, Klub Seniora, Klub Mam.

 

Ośrodek jest organizatorem różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, koncertów, spektakli teatralnych i kabaretowych oraz wydarzeń plenerowych. Centrum Informacji Turystycznej będące w strukturach Ośrodka promuje Puławy turystycznie i kulturalnie.

 

POK "Dom Chemika" jest od lat organizatorem wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Najważniejsze z nich to Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich "O Pierścień Księżnej Izabeli", Ogólnopolski Festiwal Kolęd., Puławskie Lato Bluesowe czy Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy.

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"