Zajęcia taneczne - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"

Strona główna » Zajęcia taneczne » Zespół Baletowy „Etiuda”

Zajęcia taneczne

Zespół Baletowy „Etiuda”

 

Zespół Baletowy ETIUDA to najlepszy sposób na poznanie zasad tańca klasycznego, współczesnego czy charakterystycznego. Uczestnicy opanowują różnorodne układy choreograficzne stanowiące repertuar zespołu, poprawiają swoją sylwetkę, muzykalność i kondycję. Od 2019 roku dwie starsze grupy, opanowują niezwykle trudną technikę tańca na pointach (tańca na czubkach palców). Prowadzone są także zajęcia dla dorosłych.

 

Dla kogo:

  • dzieci od 7 r. ż.;
  • młodzież;
  • dorośli.
 
Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. archiwum POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. POK "Dom Chemika" Zespół Baletowy "Etiuda", fot. POK "Dom Chemika"
Regulamin zajęć edukacyjno-artystycznych w POK "Dom Chemika"
Regulamin zajęć edukacyjno-artystycznych w POK "Dom Chemika"

Harmonogram zajęć:


Wtorek:
15:30 - 16:20 Etiuda 5
16:30 - 17.20 Etiuda 4
17:30 - 18:20 Etiuda 3
18.30 - 19.20 Etiuda 2
19:30 - 21:00 Etiuda 1

Czwartek:
15:30 - 16:20 Etiuda 5
16:30 - 17:20 Etiuda 4
17:30 - 18:20 Etiuda 3
18:30 - 19:20 Etiuda 1 i 2 (pointy)
19.30 - 21.00 dorośli

Sobota:
08:30 – 09:50 Etiuda 3
10:00 - 11:20 Etiuda 2
11:30 - 12:20 Etiuda 2 (zajęcia dodatkowe)
12.30 - 14.30 Etiuda 1


Kierownikiem zespołu jest Ilona Rogozik, akompaniatorem jest Zbigniew Jonak.

Kontakt:

  • Ilona Rogozik
tel. 81 887 96 01-04
e-mail: ilona.rogozik@domchemika.pl
  • Zbigniew Jonak
tel. 81 887 96 01-04
e-mail: zbigniew.jonak@domchemika.pl
 

Zespół Baletowy ETIUDA działa przy Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" od chwili otwarcia tej instytucji. Jednak początki działalności Zespołu Baletowego sięgają 1968 roku, kiedy Zofia Stec, absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Baletowej w Poznaniu, tancerka Opery Wrocławskiej i Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, przyjechała do Puław i założyła Zespół Baletowy w Młodzieżowym Domu Kultury. Okazało się wówczas, że zainteresowanie tańcem w naszym mieście jest ogromne.

 

Dziesięć lat później patronat nad Zespołem Baletowym przejęło Towarzystwo Muzyczne w Lublinie. Dzięki uprzejmości dyrektora Władysława Langiera działalność zespołu odbywała się w Zakładowym Domu Kultury. Następnie Zakładowy Dom Kultury Zakładów Azotowych w Puławach. Od 1984 roku, tj. od momentu otwarcia POK "Dom Chemika", zespół przeniósł na stałe swoją siedzibę do tego ośrodka kultury, przyjął nazwę ETIUDA i tu działa nieprzerwanie.

  

 

Wieloletnia rzetelna praca pozwoliła nadać zespołowi wyjątkowy charakter, w którym emanuje z młodych artystów piękno i gracja ruchu w rytm dobrej muzyki. Przez lata przez zespół przewinęło się około 2000 dzieci i młodzieży. Dla niektórych z nich "zabawa w taniec" stała się pasją życiową, która poprowadziła uczestników zajęć do szkoły baletowej, aby dalej mogli kształcić się na zawodowych tancerzy. Wśród nich można wymienić: Marcina Kaczorowskiego, Ewę Szymańską, Lidię Woś, Iwonę Duliasz, Edytę Szymańską, Urszulę Bernat, Elżbietę Serafińską, Ilonę Zarzekę, Martę Dąbkowską, Annę Karabelę, Martę Wiejak, Sylwię Wąsik, Michała Pasternaka. Obecnie tańczą na scenach teatrów zawodowych Polski, Kanady, Szwecji i Francji.

 

 

Uczestnicy zespołu poznają szeroki wachlarz form tanecznych: rytmiki, tańca klasycznego oraz tańców charakterystycznych różnych narodów (węgierskie, ukraińskie, greckie, żydowskie, amerykańskie, arabskie, czeskie, włoskie i w ostatnim czasie irlandzkie). Udział w Zespole Baletowym "Etiuda" prowadzi do pełnego odbioru kultury rozbudzając w młodych duszach zamiłowanie do tańca.

 

Zespół Baletowy ETIUDA uczestniczył w eliminacjach krajowych Dance World CUP (DWC) 2016. Międzynarodowe Jury z przewodniczącą Mary Walledge z Londynu, Barbarą Sier - tancerką Teatru Wielkiego z Warszawy i Michaiła Zubkowa z Rosji - pedagoga tańca i choreografa warsztatów w całej Europie - przyznało zespołowi CERTYFIKAT i zakwalifikowało ETIUDĘ do udziału w finale Światowego Konkursu Tanecznego Dans World Cup, który odbył się 2 lipca 2016 r. w St Helier na wyspie Jersey. Puławskie tancerki zaprezentowały 2 układy taneczne „Deszczowa piosenka” oraz „Broadway Jazz”, uzyskując odpowiednio 75,7 i 71 punktów (dla porównania, angielskie zespoły z renomowanych szkół tańca i nagrodzone medalami, otrzymały jedynie ~10 punktów więcej). Było to ogromne wyróżnienie dla całego zespołu i promocja Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, miasta Puławy oraz Polski na arenie międzynarodowej w dziedzinie kultury.

 

Od roku szkolnego 2016/2017 Zofia Stec po osiągnięciu 50 lat pracy zawodowej oddała prowadzenie zespołu tancerce Ilonie Rogozik, która wygrała konkurs na instruktora do spraw baletu. Instruktorka ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Warszawie, i ma 15-letni staż pracy  w zawodowych zespołach baletowych – Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Muzyczny w Lublinie.

 

Ilona Rogozik w programie kulturalnym Alicji Niewielskiej "POK-frontacje".

 

Młodzież skupioną wokół idei tańca cechuje wysoka kultura osobista, subtelność widoczna zarówno na scenie, jak i poza nią. Jako dowód rzetelnej i systematycznej pracy, wzorem szkół artystycznych, zespół prezentuje się na corocznie organizowanych Popisach Baletowych. Natomiast w licznych przeglądach i festiwalach tanecznych zdobywa wiele cennych trofeów i wyróżnień.

Sukcesy

 

2019 - Wojewódzkie Spotkania Baletowe w Świdniku - I i III miejsce ETIUDA 3; Ogólnopolski Konkurs Tańca Balans w Lublinie – wyróżnienie ETIUDA 4; Ogólnopolski Przegląd Form Tanecznych „Taneczne Talenty” Lublin – I miejsce i GRAND PRIX ETIUDA 3; Andrzejkowy Konkurs Tańca w Zwoleniu - III miejsce Etiuda 3, II miejsce Etiuda 4, I miejsce Etiuda 2, Grand Prix Etiuda 1;

© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"