Wystawy - Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"


Wystawy

Informacje archiwalne:

Ksiądz Marian Malarz – „Kwiaty”. Wystawa online


Wystawa malarstwa Księdza Mariana Malarza została przygotowana z okazji pierwszej rocznicy śmierci artysty, która przypada 22 lutego. Na wystawie online zaprezentujemy 30 prac z puławskich kolekcji prywatnych. Tematem prac są kwiaty.

 

Ksiądz Marian Malarz był malarzem kwiatów. Jego kompozycje przepełnione są duchowością i liryzmem. Są przemyślane i świetnie zakomponowane. Zachwycał się subtelnym niemym pięknem płatków, liniami łodyg. Za prof. Ksawerym Piwockim można powiedzieć, że „prowadził poetyczny dialog z naturą kwiatów”.


Jego pasją było malarstwo. Malował od 1952 roku. Podkreślał, że był samoukiem.

 

Nie raz mnie pytano, którą akademię skończyłem. Zawsze odpowiadałem, że urodziłem się jako artysta malarz. To coś więcej, jak mniemam, aniżeli uzyskać jedynie dyplom i stać się rzemieślnikiem" - tłumaczył w wywiadzie dla „Gościa Lubelskiego".


Marian Malarz urodził się w rodzinie rolniczej 29 września 1922 roku w parafii Czemierniki w Skokach w województwie lubelskim. Maturę zdał w roku 1946 w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Lublinie, a następnie wstąpił do Diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom i święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1951. W latach 1951 - 1957 był wikariuszem parafii w Wielączy, a od roku 1957 wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach. W 1994 roku został kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. 13 maja 2017 roku w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” odbyła się uroczystość wręczenia ks. Marianowi Malarzowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Puławy. Zmarł 22 lutego 2020 roku w wieku 97 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Czemiernikach. 


W 1970 r. na podstawie dorobku został przyjęty do Oddziału Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obrazy ks. Malarza znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce (przede wszystkim w Puławach), a za granicą na wyspie Syros (Grecja), w klasztorze oo. Jezuitów w Madrycie (Hiszpania), w parafii św. Tomasza oraz w klasztorze oo. Augustianów w Cefalu na Sycylii (Włochy), w klasztorze oo. Józefinów w Cagliari na Sardynii (Włochy), a także w zbiorach prywatnych w Polsce, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.


Wystawa i wernisaż do zobaczenia na kanałach społecznościowych Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" od 22 lutego od godz. 18:00. Zapraszamy do oglądania.


miejsce: Media społecznościowe POK "Dom Chemika", godz. 18:00

Powiązane linki:

Ksiądz Marian Malarz – „Kwiaty”. Folder wystawy
Ksiądz Marian Malarz – „Kwiaty”. Folder wystawy

Biennale Fotografii Puławskiej - wernisaż on-line

 

Miłośników fotografii zapraszamy serdecznie do oglądania on-line wystawy z pierwszego Biennale Fotografii Puławskiej zatytułowanego „Puławy - moje miejsce, moje inspiracje”.


Biennale Fotografii Puławskiej to wystawa przeglądowa prezentująca zarówno prace osób profesjonalnie zajmujących się fotografią, jak i amatorów ze środowiska puławskiego. Wydarzenie skierowane było do wszystkich tych, którzy przy pomocy obiektywu aparatu fotograficznego potraf ukazać walory kulturowe, krajobrazowe czy turystyczne Puław, którzy poszukują inspiracji zarówno w historii, jak i współczesności naszego miasta.

Celem Biennale było stworzenie możliwości fotografującym z Puław do zaprezentowania swoich prac szerszemu forum odbiorców i promocji lokalnej fotografii.


Do przeglądu napłynęło 50 zdjęć, z których jury w składzie: Danuta Kuciak, Maks Skrzeczkowski i Daniel Mróz, zakwalifikowało do wystawy 28 prac.

 

Wśród najczęściej podejmowanej tematyki znalazły się puławskie zabytki. Wielu autorów skupiło się także na przyrodzie: parkowej przestrzeni, terenach nadwiślańskich i miejskich błoniach. Na wystawie zobaczymy również fotografię reportażową.

 

Wernisaż on-line 6 listopada o godz. 18:00 na kanale YouTube POK "Dom Chemika". Zapraszamy.

 

Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Puławy.

miejsce: Wernisaż: on-line 6 listopada, godz. 18:00

Wystawa "Jazz Tyrmanda"

 
W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda, wybitnego pisarza i publicysty, który był żarliwym promotorem i animatorem jazzu w powojennej Polsce, zapraszamy na wystawę plenerową w ramach projektu "sPOKoJAZZ" zatytułowaną "JAZZ TYRMANDA".
 
Tyrmand rozpatrywał jazz na trzech płaszczyznach: jako zjawisko dźwiękowe, podlegający ewolucjom styl muzyczny, jako zjawisko społeczno-socjologiczne i wreszcie jako zjawisko estetyczno-emocjonalne. Przyjaźnił się z wieloma muzykami powojennej sceny jazzowej, m.in. z Krzysztofem Komedą, którego utwory usłyszeliśmy podczas koncertu „Brzegami Jazzu".

Dla Tyrmanda, w czasach mu współczesnych, jazz był namiastką wolności i niegodzeniem się na ówczesny ustrój. W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek „Zły", „U brzegów jazzu", „On Freedom" Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów autorstwa Mateusza Święcickiego, Pawła Brodowskiego, które ukazały się na łamach Jazz Forum oraz fotografii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także Agencji Prasowej FOTONOVA. Ilustracje zostały stworzone na bazie archiwalnych fotografii.
 
Scenariusz wystawy: Justyna Polakowska i opracowanie graficzne: Ewa Gołda.
 
Ta plenerowa wystawa była zaprezentowana po raz pierwszy mieszkańcom Puław podczas koncertu „Brzegami Jazzu", który odbył się w niedzielę 12 lipca 2020 r.
 
Obecna ekspozycja jest dostępna w przestrzeni miejskiej od 14 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. na Placu F. Chopina.

 

Organizatorem wydarzenia są Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" oraz Towarzystwo Inicjatyw Własnych INSPIRACJE.


Zadanie dofinansowano z budżetu Miasta Puławy.

miejsce: Plac F. Chopina
wstęp: wstęp wolny

Łukasz Fedorowicz "Fotografia uliczna" - wystawa on-line

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Marta Jarnuszkiewicz, Jarosław Radel, Krzysztof Franaszek, Tomasz Knorowski: „Styczna" - wernisaż i wystawa


Żyjemy w czasach radykalnych podziałów i kontrastów. Tworzymy indywidualnie, w skupieniu, ale rozproszeni, dbając o swoją autonomię. W codziennym życiu akademickim spotykamy się jednak fizycznie, przecinając sobie drogi, przemierzając wspólnymi korytarzami, a także dzieląc przestrzenie pracy. Łączy Nas wspólny fundament instytucji oraz bryła budynku poddana rygorom nazw, funkcji, a często także dziedzin sztuki i rzemiosła. Wystawa „Styczna“ jest próbą pewnej stymulacji wewnętrznej, skłaniającej do przyjrzenia się sobie nawzajem. Jest to także moment rozpoczęcia kreatywnego dialogu w poszukiwaniu punktów stycznych na polu sztuki związanej z bliską Nam wszystkim problematyką przestrzeni.

 

Czy przynależność do wspólnego organizmu generuje, wspiera lub zobowiązuje do znalezienia wspólnej płaszczyzny wypowiedzi artystycznej? To pytanie stanowi oś wystawy dla czwórki asystentów: Pracowni Intermediów, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz, Warszawskiej ASP.

 

Na wernisaż wystawy Marty Jarnuszkiewicz, Jarosława Radla, Krzysztofa Franaszka i Tomasza Knorowskiego „Styczna" zapraszamy 20 lutego br. o godz. 18:00 do Galerii Aneks. Wstęp wolny.

miejsce: POK “Dom Chemika”, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Marta Jarnuszkiewicz, Jarosław Radel, Krzysztof Franaszek, Tomasz Knorowski: „Styczna" - wernisaż i wystawa
Marta Jarnuszkiewicz, Jarosław Radel, Krzysztof Franaszek, Tomasz Knorowski: „Styczna" - wernisaż i wystawa

Magdalena Świercz - "Malarstwo"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Magdaleny Świercz pt. „Malarstwo”, który odbędzie się 10 stycznia 2019 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 14 lutego 2020 r. Wstęp wolny.

 

Magdalena Świercz-Wojteczek – interesuje się: grafiką, malarstwem, metodyką sztuk wizualnych, arteterapią. Ukończyła wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z zakresu projektowania graficznego i wystawiennictwa w pracowni prof. Henryka Chylińskiego w 2003 roku.

 

W latach 2003 —2005 studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale Malarstwa. Podczas studiów zajęcia w pracowni Tkaniny Artystycznej i Papieru Unikatowego. W latach 2006 —2007 - uczestnictwo w studium z zakresu Arteterapii organizowanym przez Polski Instytut Ericksonowski, we współpracy z Polskim Komitetem Mędzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę.

 

Od 20 maja 2010 do 18 kwietnia 2012 roku przewód doktorski pt. ”Malarstwo. Forty mojej egzystencji”, na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Praca dydaktyczna i naukowa w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie od 2003 roku. Od 2007 prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w Fundacji Dziecko i Sztuka. Wystawy indywidualne w Krakowie, Bydgoszczy, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Warszawie, Toruniu, Kielcach i włoskiej Colonnelli.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Magdalena Świercz - "Malarstwo"
Magdalena Świercz - "Malarstwo"

Katarzyna Dyjewska "Przejścia" - wystawa

Zapraszamy na wernisaż wystawy Katarzyny Dyjewskiej "Przejścia". Spotkanie z Artystką i wernisaż wystawy 5 grudnia o godz. 18.00 w galerii ANEKS w POK "Dom Chemika". Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 1 stycznia 2020 r. Wstęp wolny.

 

Klasyczny obraz sztalugowy może być narzędziem diagnozy współczesności, nadal i równoprawnie z innymi działaniami twórczymi. Świadomy wybór medium to wyraz sprzeciwu wobec tymczasowości i ulotności zdarzeń w dobie cyfrowego świata. Badania możliwości techniki olejnej obejmują obszary koloru, przestrzeni i materii. Włóczenie się, umożliwiające bezpośredni kontakt z pustymi, pozbawionymi znaczeń miejskimi przestrzeniami, stają się strategią poszukiwania inspiracji do opracowania układów kompozycyjnych. Jako nadrzędny cel powyższych działań przyjmuję stworzenie indywidualnej formy wypowiedzi artystycznej, która metaforycznie wyraziłaby poruszane w pracy zagadnienia samotności człowieka żyjącego „bez miejsca”.


Katarzyna Dyjewska, ur. 1987 r., od 2016 r. jest studentką Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP w Gdańsku. W 2015r. ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rok wcześniej obroniła dyplom magisterski na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

 

Nagrody, wyróżnienia:

2018 III Nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie im. Leona Wyczółkowskiego;
2018Finalistka konkursu UMWELT Zakłócenia;

2017Finalistka konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibish;
2016I Nagroda II Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty;

2016Nagroda Miejskiego Ośrodka Kultury w Gorzowie Wielkopolskim w ogólnopolskim konkursie Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie;
2015Finalistka konkursu o Nagrodę Artystyczną SIEMENSA;
2015Finalistka I Ogólnopolskiego Konkursu im. Fangora;
2015Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę dyplomową „Puste Miasto”;

 

Wystawy indywidualne:
2019 –"PUSTO/PEŁNO // PELA/DYJEWSKA" – Galeria Bardzo Biała, Warszawa;

2019 –"/bez/miejsca" – Galeria pod Arkadami, Łomża;

2017"/bez/miejsca" – Pracownia Duży Pokój, Warszawa;
2016"Katarzyna Dyjewska – malarstwo" - Galeria Promocyjna, Warszawa; 

 

Wybrane wystawy zbiorowe:

2019 – "Smutek modernizmu: depresja i opresja" – Galeria Miejska, Wrocław;
2018/2019
5 Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska;
2018"Szara Strefa" - Instytut Cybernetyki Sztuki, Gdańsk;
2018"W uśpieniu" - Galeria S8, Warszawa;
2017- „Samotność jest złudzeniem” - Galeria Latarka, Budapeszt;

miejsce: Galeria "Aneks" POK "Dom Chemika"
wstęp: wstęp wolny

Wystawa Mirosława Mirońskiego "Moje inspiracje"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Moje inspiracje” Mirosława Mirońskiego, który odbędzie się 7 listopada o godz. 18:00 w Galerii Aneks.

 

Emocjonalnie twórczość Mirosława Mirońskiego bliska jest ekspresjonizmowi. Chociaż dominuje w niej abstrakcja jest ona tylko daleko idącą próbą przetworzenia i odrealnienia rzeczywistości. Autor wydobywa to, co w malarstwie i w grafice jest najważniejsze - grę kolorów, kontrast form i walorów. Chętnie nawiązuje do tematów muzycznych (...). Skupia się na zagadnieniach stricte formalnych, pomijając wszelkiego rodzaju ozdobniki, przez co jego prace mogą wydawać się nieco surowe, a nawet ascetyczne. Jest to ze strony autora zabieg w pełni przemyślany, a efektem są obrazy i grafiki, które nie epatują widza „ładnymi” zestawieniami barw, czy popularnym tematem, a za to przyciągają uwagę oglądającego prostotą formy.

 

Obrazy i grafiki Mirosława Mirońskiego łączą się w cykle tematyczne lub formalne, a różnorodność prac jest wynikiem zgłębiania przez autora wybranego tematu lub zagadnienia, które w danym czasie determinuje jego twórczość. (…)”. - mówi o twórczości autora wystawy, Bogusław Lustyk.

 

Moja twórczość - to połączenie emocji i przemyśleń nad naturą rzeczy, nad zjawiskami, które nas otaczają. To także ścieranie się tego, co można opisać przy pomocy znanych prawideł kompozycji oraz fabuły, z tym co jest nieuchwytne, niedające się zdefiniować, a co można jedynie przeżyć w sferze emocjonalnej. Sztuka pozbawiona emocji staje się sztuką pustą i jałową. Podglądam, naturę, przyrodę. Interpretuję ją po swojemu, staram się to przenieść na płótno lub papier używając koloru i formy. Czasem dopowiadam treść. Wyławiam z otoczenia rzeczy zwyczajne, które transponuję na obraz, pokazuję je na nowo widzowi. Kieruję jego uwagę na urodę zjawisk, nawet tych banalnych, obok których przechodzimy nie dostrzegając ich piękna – podkreśla autor, Mirosław Miroński.

 

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 29 listopada 2019 r. Wstęp wolny.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa "Artystyczna Twórczość Wsi"


Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych działającym przy POK "Dom Chemika", zapraszają na pokonkursową wystawę „Artystyczna Twórczość Wsi”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 6 października 2019 r. w Galerii Aneks o godz. 11.15.


„Artystyczna Twórczość Wsi” to ekspozycja stanowiąca przegląd współczesnej sztuki ludowej oraz podsumowanie konkursu zorganizowanego z okazji 60-lecia puławskiego KTL-u.


W konkursie udział wzięło 40 twórców reprezentujących takie dziedziny sztuki ludowej jak: tkactwo (tradycyjne i współczesne stylizacje), garncarstwo, plecionkarstwo (wiklinowe i rogożynowe), rzeźba (drewniana i kamienna), kowalstwo, plastyka zdobnicza i obrzędowa (kwiaty z bibuły, pisanki, pająki, palmy czy wycinanka), haft oraz koronka (szydełkowa i kołkowa).

 

Wystawa gromadzi łącznie 321 eksponatów.Na ekspozycji znajdują się także prace artystów nie biorących udziału w konkursie.

 

Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 08:00 do 16:00 do końca października.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 11:15
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wernisaż wystawy "Nie szufladkuj talentu!"


Na początku października zakończyliśmy IV edycję „Nie szufladkuj talentu”. Jest to projekt, w którym zachęcaliśmy artystów amatorów do dzielenia się swoją twórczością. Każdy, kto rysuje, fotografuje, pisze wiersze lub maluje mógł przyjść do nas i pochwalić się swoimi talentami. Teraz najlepsze prace uczestników będzie można zobaczyć na wystawie, skupiającej prace młodszych i starszych artystów oraz prezentującej różnorodne inspiracje i techniki.

 

Pomysłodawcą akcji jest Ryszard Rusek, instruktor zajęć plastycznych w POK "Dom Chemika".

 

Na wernisaż zapraszamy 18 października o godz. 18.00 do Puławskiej Galerii Sztuki w POK "Dom Chemika".

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Wystawa Agnieszki Kwiatkowskiej–Zwolan „Apeiron”


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Agnieszki Kwiatkowskiej–Zwolan „Apeiron”, który odbędzie się 6 września o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 28 września 2019 r. Wstęp wolny.

 

Agnieszka Kwiatkowska–Zwolan Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Pracuje w Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie; obecnie na stanowisku adiunkta w Pracowni Grafiki Warsztatowej. Zajmuje się grafiką warsztatową oraz arteterapią. Od 1996 roku brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wielokrotna laureatka kolejnych edycji konkursu „Grafika warszawska”.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa "Fotografia" Łukasza Fedorowicza


6 lipca o godz. 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy prezentowanej w ramach Warsztatów Jazzowych Puławy 2019 - "Fotografia" Łukasza Fedorowicza. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września 2019 r. w Puławskiej Galerii Sztuki.


Łukasz Fedorowicz – miłośnik fotografii, muzyki, filmu. Dokumentalista życia kulturalnego miasta. Fotografią zajmuje się od wielu lat. Jego prace były eksponowane podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz w publikacjach książkowych, w fotogalerii na stronie internetowej Domu Chemika, na różnych stronach Facebooka, a także były wykorzystywane na plakatach imprez muzycznych. m.in. wystawa z okazji X Warsztatów Bluesowych w POK „Dom Chemika” w Puławach, prezentacja towarzysząca Sympozjum „Puławy–Chemia–Sztuka”, czy publikacji przez Krakowski Kwartalnik Literacko – Artystyczny „Metafora”.


Pierwsze fotografie wykonał w latach 60. aparatem DRUH na klisze zwojowe 60mm, późniejsza fotografia to praca na filmach małoobrazkowych 35 mm, oraz eksperymenty w ciemni fotograficznej. Wraz z dostępem do lepszego sprzętu i nowych technik fotograficznych korzystał z kolorowych materiałów odwracalnych, tzw. slajdów. Z czasem fotografię analogową zastąpił cyfrową. Ulubionym tematem Łukasza Fedorowicza są sceny uliczne, rejestrowanie ciekawych sytuacji i zachowań ludzi oraz koncerty muzyczne. W miarę wolnego czasu uczestniczy w plenerach, wystawach i warsztatach fotograficznych. W konkursach poplenerowych zdobywał nagrody i wyróżnienia.


Wystawy indywidualne autora były wystawiane w Galerii Piwnica MDK w Puławach, w POK „Dom Chemika” oraz w Kordegardzie Pałacu XX Czartoryskich w Puławach.


Prezentowana wystawa to efekt połączenia fascynacji autora muzyką i fotografią. Większość prezentowanych fotografii została wykonana podczas imprez organizowanych przez POK „Dom Chemika” w Puławach.

 

miejsce: Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika", godz. 19.00
wstęp: wstęp wolny

"Ulice naszego miasta" - wystawa prac dzieci uczestników lekcji galeryjnych


Mamy przyjemność ogłosić, że od dnia 7 czerwca w Galerii Aneks będzie można podziwiać prace dzieci, które uczestniczyły w lekcjach galeryjnych „Ulice naszego miasta” - prowadzone przez nasz ośrodek kultury.

Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2019.



miejsce: Galeria Sztuki "ANEKS"
wstęp: wolny

Wystawa pokonkursowa - "Patriota-Artysta-Święty"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej „Patriota – Artysta – Święty” dotyczącej postaci Św. Brata Alberta. Tegoroczna edycja konkursu wpisuje się w obchody XX rocznicy nadania miastu Puławy patrona świętego Brata Alberta Chmielowskiego.


Celem konkursu było przybliżenie postaci Adama Chmielowskiego patrioty, artysty – malarza oraz świętego, ojca ubogich.

 

Wystawę będzie można oglądać przez cały czerwiec w Puławskiej Galerii Sztuki.

miejsce: POK "Dom Chemika"
wstęp: wstęp wolny

XVI Mała Galeria Małych Artystów - wernisaż


14 czerwca br. o godz. 15.00
 mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy XVI Małej Galerii Małych Artystów do Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach przy al. Królewskiej 19.


W ramach wystawy prezentowane będą prace plastyczne wykonane przez wychowanków Placówki Opiekuńczo Wychowawczej im. Marii Konopnickiej w Puławach.


Prace będzie można podziwiać do lipca 2019.


W imieniu Małych Artystów liczymy na Waszą obecność.


miejsce: Sala Pompejańska Starostwa Powiatowego w Puławach
wstęp: wolny

Historie Pewnych Miejsc - wernisaż Jakuba Pieleszka

 

"Historie Pewnych Miejsc" to cykl rysunkowo-malarski nazwany inaczej, pamiętnikiem peryferyjnego artysty. Inspiracją powstałych prac były liczne podróże artysty, a tematem prac historie prawdziwe, zaobserwowane i znalezione gdzieś nieopodal drogi …

Prezentowany cykl prac rysunkowych opatrzonych komentarzem wpisuje się w przyjętą komiksową konwekcję opowieści. Jednak nie jest to typowy komiks. Autor wystawy jako wnikliwy obserwator, patrząc przez szybę jadącego samochodu, starał się uchwycić i opowiedzieć pewne historie w sposób prosty i zwyczajny.


Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 31 maja 2019 r.

Wstęp wolny.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Janusza Dziurawca "Warszawa w Puławach - malarstwo"


12 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy do Galerii Aneks na otwarcie wystawy Janusza Dziurawca pt. „Warszawa w Puławach”.

 

Tematem przewodnim prac malarskich artysty jest krajobraz urbanistyczny, zwłaszcza pejzaże Warszawy, Paryża, a także stara architektura małych miasteczek. Cechą charakterystyczną twórczości Janusza Dziurawca jest wykorzystanie fotografii do utrwalenia realnego obrazu, który następnie zostaje przeniesiony na płótno. Obrazy, poprzez wyostrzenie lub rozmycie niektórych planów, sprawiają wrażenie nierzeczywistych.

 

Janusz Dziurawiec - urodzony w Warszawie w 1950 roku. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina uzyskał w 1980 r.

 

Ekspozycja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00 do 30 kwietnia. Wstęp wolny.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wernisaż wystawy Adama Panka "Linoryt. Droga życia"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Adama PankaGrafika” który odbędzie się 8 marca o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 5 kwietnia 2019 r. Wstęp wolny.

 

Adam Panek - urodził się w 1952 roku w Sławatyczach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uprawia grafikę warsztatową i artystyczną. Pracuje w zakładzie Grafiki Warsztatowej w Instytucie Sztuk Plastycznych na wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczestniczył w 24 indywidualnych i 153 pokonkursowych wystawach graficznych w kraju i za granicą.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 18:00
wstęp: Wstęp wolny

Wernisaż wystawy Wiolety Rzążewskiej „Sceny zatrzymane”


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Wiolety Rzążewskiej „Malarstwo” który odbędzie się 8 lutego o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 1 marca 2019 r. Wstęp wolny.

 

Wioleta Rzążewska – urodzona 29 czerwca 1986 r. w Puławach. Dzieciństwo spędziła w powiecie garwolińskim, którego mieszkańcy, a także krajobraz, do dziś stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla jej malarskiej twórczości. Studiowała w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureatka Konkursu Rektora APS na najlepszą pracę dyplomową 2014/15, finalistka II Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

miejsce: Galeria Aneks
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa pokonkursowa - Konkurs na Bożonarodzeniową Szopkę Przestrzenną w ramach XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd

miejsce: Galeria Aneks
wstęp: wstęp wolny

Wernisaż wystawy Joanny Stasiak "Malarstwo na jedwabiu"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Joanny Stasiak „Malarstwo na jedwabiu” który odbędzie się 11 stycznia o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 3 lutego 2019 r. Wstęp wolny.

 

Malarstwo na jedwabiu to stara i wymagająca technika, do tego współcześnie dająca dość jednoznaczne skojarzenia ze sztuką użytkową. Ponad cztery lata temu, podczas podróży artystycznej do Indii, technika ta stała się nowym warsztatowym wyzwaniem także dla Joanny Stasiak, autorki znanej dotychczas przede wszystkim z fantastycznych, naznaczonych wieloznaczną wymową pejzaży na płótnie. Pierwsze jej prace na jedwabiu powstawały na dachach domów w New Delhi, kolejne w warszawskiej pracowni, ostatnie tworzone są w magicznym, szczególnym dla artystki miejscu, w warmińskim Trękusie.

 

„Nie oddzielam tego doświadczenia od swoich poprzednich prac i w gruncie rzeczy uważam, że narzędzie jest ważne, ale czy pracuje się na szarym papierze czy na jedwabiu, to chodzi zawsze o to samo: rysunek, kolor“. /Joanna Stasiak/

 

Joanna Stasiak pozostawia nas w poczuciu, że zarówno twórczość jak i odbiór sztuki dopełniają się w sferze transcendencji; w przekonaniu, że świadomość innego wymiaru wciąż jest istotną pożywką i sensem sztuki. /Magdalena Durda-Dmitruk/


Joanna Stasiak w 1989 roku ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1991 r. odbyła studia podyplomowe w The Ruskin School of Drawing and Fine Art w Oksfordzie. Od 2006 r. pracuje w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię malarstwa w ramach Katedry Sztuk Pięknych, łącząc działania artystyczne z pracą pedagogiczną, prowadzi autorską galerię In Spe.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18.00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa prac uczniów z Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy wybranych prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, który odbędzie się 6 grudnia br. o godz. 12:00 w Galerii Aneks. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 31 grudnia 2018 r.

Wstęp wolny.

 

Jak zawsze, z dumą możemy zaprezentować dorobek naszej szkoły w postaci tych niezwykłych prac, jakie uczniowie zaprojektowali i wykonali pod okiem doświadczonych nauczycieli. W naszych uczniach widzimy świadectwo wielkiego potencjału twórczego, jaki w trakcie nauki nieustannie wzrasta i daje wyraz w coraz to odważniejszych pomysłach uwalnianych talentem w szlachetne formy z drewna, wikliny czy tkaniny, czasem także z innych materiałów.


Należy również pamiętać, iż w większości są to pierwsze tak poważne realizacje młodziutkich twórców, i że powstawały od podstaw: szkice - rysunki wykonawcze - wykonanie modelu. Jestem pewien, iż w niedalekiej przyszłości, przynajmniej część z nich osiągnie uznanie i zdobędzie sławę, tak wielką, iż trafimy na ich dzieła w odwiedzanych muzeach, czy wielkich galeriach wzornictwa - mówi o wystawie Mirosław Iwański.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 12:00
wstęp: Wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa "Przegląd Puławskiego Środowiska Artystycznego"


Tegoroczny Przegląd Puławskiego Środowiska Artystycznego to dziewiąta prezentacja prac plastycznych artystów związanych z Ziemią Puławską. Inicjatorem i organizatorem pierwszych wystaw środowiskowych było Towarzystwo Przyjaciół Puław. W latach 2000, 2001, 2002 i 2003 zostały zorganizowane w Willi „Samotnia” w siedzibie Towarzystwa cztery jednodniowe ekspozycje pod nazwą „Prezentacja Środowiska Plastycznego Puław”. W 2006 r. wystawa została przeniesiona do Puławskiej Galerii Sztuki POK „Dom Chemika”. Od tamtej pory pod nazwą „Przegląd Puławskiego Środowiska Artystycznego” odbywa się co trzy lata. W latach 2009, 2012, 2015 ekspozycja była współorganizowana przez Towarzystwo Inicjatyw Własnych „Inspiracje”.

 

Przegląd Puławskiego Środowiska Artystycznego to zróżnicowana wystawa, w założeniu otwarta dla profesjonalnych twórców i aktywnych amatorów. Z założenia nie ma komisji dopuszczającej prace do wystawy, autor pozostaje jedynym cenzorem i krytykiem swoich prac. Wystawa gromadzi prace z wielu dziedzin sztuki. Tradycyjnie najwięcej jest dzieł malarskich o bardzo szerokim spektrum tematycznym, wykonanych różnymi technikami.Otwarta formuła przeglądu daje możliwość przyglądania się najróżniejszym postawom twórczym. Pokazuje jak bogate w interesujących artystów jest nasze miasto.

 

Na wernisaż zapraszamy 9 listopada br. O godz. 18:00 do Galerii Aneks. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 16:00 do 30 listopada.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wernisaż wystawy ilustracji książek dziecięcych pani Joanny Casselius


W ramach Festiwalu Książki Dziecięcej "Książka Mój Przyjaciel" odbędzie się wernisaż prac Joanny Casselius – autorki ilustracji do kilkunastu książek dla najmłodszych, m.in. do zbiorów wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a także do wielu bajek. Jej prace z pewnością przeniosą nas w kolorowy świat wyobraźni.
 
Wernisaż odbędzie 28 listopada o godz 10.00, następnie o godz 12.00 odbędzie się spotkanie  z autorką prac. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki POK "Dom Chemika", godz 10:00 wernisaż / godz 12:00 spotkanie za autorką
wstęp: wstęp wolny

Wernisaż wystawy "Artystyczna Twórczość Wsi"


Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych działającym przy POK "Dom Chemika", zapraszają na doroczną wystawę swoich prac. Wernisaż wystawy „Artystyczna Twórczość Wsi” odbędzie się 7 października 2018 r. w Galerii Aneks o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00 do 31 października 2018 r.

 

Wystawa stanowi przegląd współczesnej sztuki ludowej. Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych uprawiają popularne dawniej dziedziny twórczości: tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo, rzeźba, garncarstwo, plastyka obrzędowa, plastyka zdobnicza, malarstwo, a w ostatnich latach rozwijają się również haft i koronczarstwo.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018 EtnoPolska.


miejsce: Galeria Aneks, godz. 12:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Filipa Moszanta "Szczeliny codzienności"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Filipa Moszanta pt. „Szczeliny codzienności”, który odbędzie się 7 września br. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 30 września 2018 r. Wstęp wolny.

 

Filip Moszant (ur. w Avignon 15.04.1987 r.). Od dzieciństwa interesuje mnie relacja między tym, co widzę, a tym co umyka moim zmysłom. Gdy byłem mały, często zadawałem sobie pytanie: „Czy można widzieć to, czego się nie widzi?”. Rysunek pozwolił mi podjąć próbę uchwycenia części niewidzialnej oraz odnaleźć nieznane mi dotąd połączenie ze światem ludzi. Podróże, studia licencjackie na ASP we Francji i studia magisterskie na ASP w Warszawie pozwoliły mi rozwinąć moje pojęcie twórczości i sztuki.

 

Linie przypominają mi pewne rutynowe czynności. Od momentu przyjechania do Polski, stopniowo tworzyłem struktury, pewien porządek. Zintegrowałem się z otoczeniem, w którym obecnie jestem. Linie i paski symbolizują myśl linearną, powtarzalną codzienność, taką która do niedawna wydawała mi się być sprzeczna z rozwojem i wolnością. Akceptując stan znajdowania się w systemie, powtarzając tę samą czynność malowania linii, jestem świadkiem pojawiania się pewnych załamań, niekontrolowanych drgań tworzących główny wymiar obrazu.

 

"Szczeliny codzienności" są poszukiwaniem rozwoju przez zwykłego człowieka tkwiącego w osiadłym trybie życia. Ludziom wydaje się, że ich codzienna praca jest monotonna i nie ma większego znaczenia. Gdy jednak spojrzymy na wszystko z góry, okazuję się, że powtarzalne mikro-czynności tworzą większy obraz czegoś nieuchwytnego i niesamowitego. To w szczelinach codzienności skrywa się wymiar sztuki.

 

Wystawy:

 

- „Coming out”, Warszawa, listopad 2017

- „Bielska jesień 2017”, Bielsko-Biała, listopad 2017

- „No Budget Show 9”, Poznań, czerwiec 2017

- „The lamps are different but the light is the same”, Warszawa, luty 2017

- „Poza Słowami”, Warszawa, listopad 2016

- „No Budget Show 8”, Warszawa, czerwiec 2016

- „Homo Homini”, Jaworzno, październik 2015

- „No Budget Show 7”, Warszawa, czerwiec 2015

- „Carpentr'Art”, Carpentras, Francja, czerwiec 2015

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: Wstęp wolny

Powiązane linki:

Wystawa Filipa Moszanta "Szczeliny codzienności"
Wystawa Filipa Moszanta "Szczeliny codzienności"

Wystawa "Nie szufladkuj talentu!"


Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji projektu, dzięki któremu w jednym miejscu spotykają się rysunek i malarstwo, grafika i fotografia, gdzie na wspólnej przestrzeni zobaczymy prace młodszych i starszych artystów, różnorodne inspiracje i techniki.
 

Tegoroczna wystawa "Nie szufladkuj talentu!" to trzecia odsłona projektu, w którym zachęcamy artystów amatorów do dzielenia się swoją twórczością. Pomysłodawcą akcji jest Ryszard Rusek, instruktor zajęć plastycznych w POK "Dom Chemika". Prace będzie można oglądać od 5 lipca do 31 sierpnia w Galerii ANEKS.

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 5 lipca o godz. 18.00 w Galerii ANEKS w POK "Dom Chemika".

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa "XV Mała Galeria Małych Artystów"


"Mała Galeria Małych Artystów" to prezentacja prac plastycznych wykonanych przez wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Marii Konopnickiej w Puławach. Wystawę można będzie podziwiać w dniach 18 czerwca - 9 lipca br. w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach.

 

"Mała Galeria Małych Artystów" to nie tylko obrazy, ale zbiór różnorodnych form artystycznego wyrazu. Przez kilkanaście lat na wystawach prezentowane były fotografie, prace przestrzenne, grafiki komputerowe, wyhaftowane rękodzieła, a nawet teksty piosenek i wiersze. Wśród prac niekiedy pojawiają się również dzieła opiekunów.

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 18 czerwca o godzinie 14.00 w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach (al. Królewska 19).

miejsce: Sala Pompejańska, Starostwo Powiatowe w Puławach, al. Królewska 19
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Wystawa "XV Mała Galeria Małych Artystów"
Wystawa "XV Mała Galeria Małych Artystów"

"Kwiaty dla Polski" - wystawa uczestników lekcji galeryjnych


Od 8 do 22 czerwca w Galerii Aneks będzie można oglądać wystawę prac uczestników lekcji galeryjnych zatytułowaną „Kwiaty dla Polski”.

 

Temat tegorocznej ekspozycji nawiązuje do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mali artyści, przedstawili na swoich pracach najpiękniejsze kwiaty, które kojarzą im się z ojczyzną. Po wernisażu, każdy z uczestników zajęć otrzyma pamiątkowy plan lekcji z wybranymi pracami dzieci.

 

Przez cały rok w Puławskiej Galerii Sztuki prowadzona jest działalność edukacyjna. Od kilkunastu lat organizowane są tu tzw. lekcje galeryjne, na których uczniowie poznają współczesnych artystów i ich twórczość oraz tworzą własne dzieła. Zwieńczeniem wysiłków edukacyjnych są doroczne wystawy w galerii, prezentujące prace uczestników zajęć.

 

Zapraszamy do oglądania wystawy od poniedziałku do piątku w godz. od 08:00 do 16:00.

 

miejsce: Galeria Aneks
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Martyny Ścibior "Polish NailsPolish Nails"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Martyny Ścibior pt. „Polish NailsPolish Nails”, który odbędzie się 10 maja br. o godz. 17:00 w Galerii Aneks. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 03 czerwca 2018 r. Wstęp wolny.

 

Martyna Ścibior - urodzona w 1985 roku. Dyplom „Etapy” uzyskała w Pracowni Przestrzeni Malarskiej u prof. Leona Tarasewicza i dr Pawła Susida w 2012 r., aneks „Psssy” w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów. Mieszka i pracuje w Wąwolnicy.

 

Jak zaznacza artystka: „Obrazy powstają z resztek lakierów do paznokci zbieranych od różnych kobiet. Kobiety te bywają w wielu miejscach, zajmują się milionem rzeczy, żyją, umierają. Tu na obrazach spotyka się pewna ich część. Prace nawiązują do szydełkowania, dziergania, przypominają tkaniny. Formy na nich rozsadzają płótna. Badam jak wiele form może się zrodzić z prostego gestu pędzelka do malowania paznokci” - dodaje Martyna Ścibior, autorka wystawy.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 17:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego "Współodczuwanie formy"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Zbigniewa Strzyżyńskiego pt. „Współodczuwanie formy”, który odbędzie się 13kwietnia 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 04 maja 2018 r. Wstęp wolny.

 

Wystawa Zbigniewa Strzyżyńskiego – jak zaznacza sam autor – nawiązuje do realizacji rzeźbiarskich tworzonych przez ojca artysty: Wychowałem się w świecie rzeźb ojca. Później ten świat również współtworzyłem. Wykonaliśmy wspólnie wiele rzeźb i pomników. Teraz kiedy już odszedł, kiedy porządkuję i opisuję jego twórczość, często myślę o nim i jego pracach. (…) Zacząłem tworzyć obrazy wychodząc od form rzeźbiarskich ojca, również tych, które razem tworzyliśmy. Starałem się i nadal próbuję współodczuwać tę formę.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wernisaż wystawy Henryka Widelskiego "Triduum"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Henryka Wielskiego pt. „Triduum”, który odbędzie się 09 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 06 kwietnia 2018 r. Wstęp wolny.


Henryk Widelski - urodził się w 1959 roku w Bełżycach, gdzie mieszka i realizuje swoje twórcze działania. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Obecnie studiuje malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, pod kierunkiem prof. Tomasza Zawadzkiego.
Od 1983 r. zajmuje się konserwacją i renowacją dzieł sztuki. Wykonywał prace w ponad 30 obiektach sakralnych np. w Bazylice Mniejszej w Parczewie i w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Latyczowie na Ukrainie.
Od 2010 r. pracuje w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie jako nauczyciel przedmiotu „Meblarstwo artystyczne”.

 

W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest także dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Henryk Widelski realizuje różne projekty artystyczne w obszarze wielu technik malarskich. Maluje sceny rodzajowe, portrety, pejzaże, kompozycje martwej natury, pisze ikony. Inspiruje się literaturą, poezją, pisze własne wiersze. W swoich pracach skupia się na człowieku, na głębi jego duchowości w odniesieniu do relacji z Bogiem, na poszukiwaniu istoty człowieczeństwa. Zajmuje się zależnością życia ludzkiego od Bożej Opatrzności. Mówi o nieustannym Jej poszukiwaniu we własnym życiu, jak i w drugim człowieku.

 

Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach sztuki religijnej w kraju i za granicą.
Artysta brał udział w około 20 wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie).

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Izabeli Siemiątkowskiej "Światła"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Izabeli Siemiątkowskiej „Światła, który odbędzie się 09 lutego 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 16:00 do 02 marca 2018 r. Wstęp wolny.


Izabela Siemiątkowska - ur. w Warszawie w 1990 r. Dyplom z oceną celującą na Wydziale Malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Stanisława Baja i pracowni malarstwa ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego. Laureatka I nagrody im. Ewy Tomaszewskiej za najlepszą pracę dyplomową Warszawskiej ASP (2014).

Autorka malowideł ściennych w sali nr 9 Oddziału Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz w Klubie Eufemia w Warszawie.

 

Wystawa zatytułowana "Światła" to malarstwo świadomie odrzucające anegdotę i literackie treści. Skupienie, metafizyka, wyrażane są przez poprzez zestawienie środków wyrazu, koloru, faktury, rozmieszczenia akcentów i domi-nant. Gamy kolorystyczne zazwyczaj są monochromatyczne z akcentami czystego, intensywnego koloru, rozbłysku, który staje się światłem obrazu. Ograniczenie środków plastycznych ma na celu odrzucenie płochej efektowności i estetyzacji.


miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Jolanty Johnsson "Malarstwo"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Jolanty Johnsson „Malarstwo, który odbędzie się 12 stycznia 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00 do 31 stycznia 2018 r. Wstęp wolny.

 

Jolanta Johnsson - malarka, doktor sztuk pięknych, obecnie prowadzi pracownię grafiki warsztatowej i projektowej w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 1984 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów Haliny Chrostowskiej i Rafała Strenta (grafika) oraz Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo). Dyplom pod kierunkiem Rafała Strenta obroniła w 1990. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

 

W pracach Jolanty Johnsson dominują motywy abstrakcyjnych krajobrazów: „Pejzaż, bogactwo natury, jej piękno, inspiruje mnie o zawsze. Natura jest sceną, na której rozgrywa się życie człowieka. Widzimy pejzaż każdego dnia, gdy tylko otworzymy (…) oczy. Natura istnieje obiektywnie, ale ja jako twórca mam pełną swobodę subiektywnej interpretacji. (…) W układzie prostych form, szukam wyrazu by oddać chociaż część mojego zachwytu nad pejzażem” - mówi o swoim malarstwie autorka wystawy.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa przedaukcyjna i aukcja WOŚP

wstęp: wstęp wolny

Wystawa Janusza Filipczaka "Fotografia"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż jubileuszowej wystawy Janusza Filipczaka „Fotografia”, który odbędzie się 1 grudnia 2017 r. o godz. 18:00 w Galerii Aneks. Ekspozycja podsumowuje 40 lat pracy twórczej artysty. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 16:00 do 5 stycznia 2018 r.

 

Janusz Filipczak – ur. w 1958 roku. Fotografią zainteresował się w 1973 roku, kiedy rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym w Puławach, gdzie uczęszczał na zajęcia kółka fotograficznego. W 2000 roku obronił licencjat z fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wielokrotnie nagradzany, swoje prace wystawiał w kraju i za granicą. Prezentowane prace powstały w klasycznej technice czarno-białej, negatyw i odbitka pozytywowa na papierze bromowym, oraz barwne fotografie natury wykonane techniką cyfrową. Najstarsza fotografia jest z 1973 roku, najnowsza z 2016 roku. Aktualnie prowadzi zajęcia z Fotografii Wielkoformatowej na Podyplomowych Studiach Fotografii w Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Żyje i tworzy w Puławach i okolicy. Na co dzień jest pracownikiem firmy Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Janusz Filipczak "Fotografia"
Janusz Filipczak "Fotografia"
Folder informacyjny
Folder informacyjny
Folder informacyjny
Folder informacyjny

Wystawa "Artystyczna Twórczość Wsi"


Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych działającym przy POK "Dom Chemika", zapraszają na doroczną wystawę swoich prac. Wernisaż wystawy „Artystyczna Twórczość Wsi” odbędzie się 5 listopada 2017 r. w Galerii Aneks o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00 do 24 listopada 2017 r.

 

Wystawa stanowi przegląd współczesnej sztuki ludowej. Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych uprawiają popularne dawniej dziedziny twórczości: tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo, rzeźba, garncarstwo, plastyka obrzędowa, plastyka zdobnicza, malarstwo, a w ostatnich latach rozwijają się również haft i koronczarstwo.

 

Tegorocznej wystawie towarzyszą prace wykonane przez dzieci i młodzież, biorące udział w projekcie edukacyjnym „Spotkania ze sztuką ludową”, którego celem była popularyzacja lokalnej kultury ludowej. Ekspozycję uświetnią także zdjęcia wykonane podczas zajęć warsztatowych, które prowadzili członkowie Klubu Twórców Ludowych.

 

miejsce: Galeria Aneks, godz. 12:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa "Polandia" Magdaleny Jędrzejczyk


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Jędrzejczyk pt. „Polandia”, który odbędzie się 13 października 2017 r. o godzinie 18.00 w Galerii Aneks. Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) do 30 października 2017 r., w godzinach od 8.00 do 16.00, w niedzielę od 11:00 do 17:00.


Magdalena Jędrzejczyk - ur. w 1990 r. w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2014 r. na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach prof. Krzysztofa Wachowiaka – malarstwo sztalugowe oraz prof. Edwarda Tarkowskiego – malarstwo ścienne. W 2011 r. w ramach stypendium studia na Universitat Politecnica de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa studia doktoranckie na warszawskiej ASP.


„Interesuje mnie wymiar magiczny pozornie nieciekawej rzeczywistości wydobyty za pomocą koloru i światła. Wnikliwa obserwacja zwykłej, szarej codzienności jest dla mnie drogą do rozwiązań czysto abstrakcyjnych. Wiejskie podwórka są obszarem poszukiwania odpowiedniego skrótu na wyrażenie całej gamy myśli i emocji. Wspólna dla moich płócien jest czułość wobec lichych przedmiotów wyodrębnionych z krajobrazu współczesnej polskiej wsi. Podwórka, a na nich eternit, pustaki, druty kolczaste czy psie budy zadziwiają mnie swym potencjałem malarskim. W pierwotnym nieuporządkowaniu i przypadkowości tworzą coś na kształt zagadki. Są pociągającym pretekstem do abstrakcyjnych zestawień form i rytmów. Przestrzeń w obrazie konstruuję za pomocą zestawień kolorystycznych. Farbę stosuję oszczędnie, kładąc płasko jej cienką warstwę, tym samym zachowując matowość płótna. Mimo to, wielokolorowe płaszczyzny tworzą mieniące się mozaiki. Pospolitość i swojskość wiejskiego życia, ujawniająca niekiedy brzydotę i nędzę w nieoczekiwany sposób pięknieje na obrazach. Dysonans i zgrzyt w sposobie obrazowania oraz pewna nieprzystawalność motywów do świata sztuki wydają mi się bardzo ciekawe”mówi autorka wystawy, Magdalena Jędrzejczyk.

miejsce: Galeria Aneks, godz. 18:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa malarstwa Kazimierza Kotlińskiego "Reminiscencje natchnień"


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Kazimierza Kotlińskiego „Reminiscencje natchnień”, który odbędzie się 15 września 2017 r. o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki POK „Dom Chemika”

 

Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) w godzinach 11.00-17.00 od 17 września do 8 października 2017 r.


29 września 2017 r.o godz.18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki odbędzie się spotkanie autorskie (z losowaniem obrazu dla uczestników). Spotkanie będzie zorganizowane z okazji Jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach.

 

__________________________________________________________

 

Kazimierz Kotliński  urodził się w Piaskach koło Lublina (1927). Świadectwo maturalne otrzymał w Lublinie. Najpierw rozpoczął studia ekonomiczne (KUL), a potem ukończył Politechnikę w Krakowie. Tam tez przebiegała jego edukacja plastyczna pod opieką Adama Bunscha, ucznia Józefa Mehoffera.

 

Dobrze znany, emerytowany zasłużony nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Puławach (ZST), pedagog, animator kultury, artysta malarz, poeta, pisarz. Prowadził ćwiczenia i wykłady na wyższych uczelniach.

Zdobywca licznych nagród w organizowanych konkursach. Otrzymał także nagrodę (pucharowe Grand Prix) na VII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli (Lublin 2004) i wyróżnienie na podobnym przeglądzie (2010). Podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, przyjął w galerii „Czarna Inez” gratulacje Wojewody i Marszałka Lubelskiego.

 

Wystawiał wielokrotnie w Puławach, Dęblinie, Lublinie, Poznaniu, Kazimierzu Dolnym (również w Kuncewiczówce). Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju ( m.in. w Szczecinie, Warszawie, Lublinie, Chełmie oraz w Puławach), ale także za granicą (we Francji (Antibes, Paryż), USA (Miami-Floryda) oraz na Węgrzech)

 

Maluje kompozycje figuratywne z pogranicza abstrakcji, kwiaty, portrety, pejzaże. Podejmuje się również ilustrowania książek. Nie tak dawno opatrzył reprodukcjami własnych obrazów antologię pieśni polskich w opracowaniu Janusza Gaweckiego i dr Henryka Pogorzelskiego. Prowadził przez wiele lat własną pracownię plastyczną w Puławach.

 

Zasłużony dla Oświaty, Kultury Polskiej, UMCS, a także wielu innych organizacji i środowisk. Otrzymał Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków i członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

 

Prezentowana w Puławskiej Galerii Sztuki wystawa nosi tytuł „Reminiscencje natchnień”. Ma ona swoją interpretację, należy bowiem do oryginalnego zbioru pod względem kolorytu, formy, treści i użytego tworzywa. W swoich wywodach literackich Kazimierz Kotliński często nawiązywał do podwójności znaczenia rzeczy i zjawisk w szerokim sposobie patrzenia na zachodzące przemiany. Pochodna tych obserwacji niekiedy przekłada się także na ujęcia plastyczne. Część obrazów poświęconych jest rodzinie Czartoryskich, niekiedy w symbolicznym ujęciu.

 

Kazimierz Kotliński w swoich rozważaniach nieśmiało formułuje sentencję: „Oscylacja naszej osobistej aktywności intelektualnej, niechby również wprost pamięci i uwagi, wobec coraz liczniej występujących bodźców zewnętrznych, także atrakcyjnych produktów rynkowych minimalizuje swój cykl pod każdym względem. Dlatego jawi się tendencja w wymianie wszelakich dóbr do mocnego uderzenia w ludzką psychikę, celem wzbudzenia nimi zainteresowań, która zapewne kończy się jakimś jej urazem. Narzucająca się sytuacja wpływa na tworzenie i odbiór wszelkiej maestrii. Krańcowo innym sposobem jest możliwość prezentowania twórczego dorobku w formie przyjaznej dla człowieka, prostego w odczycie, ale fascynującego swoim walorem ujęcia estetycznego i oryginalnością. Powodzenie takiej propozycji wymaga jednak należytego przygotowania adherentów sztuki, z czego najczęściej rezygnujemy. Jest to zapewne praprzyczyna pustoszejących salonów sztuki”.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki POK "Dom Chemika"
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa fotograficzna Łukasza Fedorowicza - Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe

 

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii  Łukasza Fedorowicza. Jest to wystawa towarzysząca 47. Międzynarodowym Warsztatom Jazzowym. Wernisaż rozpocznie się 6 lipca 2017 r.o godz. 17.30 na holu górnym POK "Dom Chemika". Wystawę będzie można oglądać do 26 lipca 2017 r. na holu dolnym .


Łukasz Fedorowicz - miłośnik fotografii, muzyki, filmu, dokumentalista życia kulturalnego miasta. Fotografią zajmuje się od wielu lat. Jego prace były eksponowane podczas wystaw zbiorowych i w publikacjach książkowych: m. in. wystawa z okazji X Warsztatów Bluesowych w POK „Dom Chemika” w Puławach, prezentacja towarzysząca Sympozjum „Puławy–Chemia–Sztuka”, publikacja w krakowskim Kwartalniku Literacko-Artystycznym "Metafora", wystawa indywidualna w Galerii Piwnica MDK w Puławach.

 

Pierwsze zdjęcia wykonał w latach 60. aparatem DRUH na klisze zwojowe 60 mm; późniejsza fotografia to praca na filmach małoobrazkowych 35 mm i eksperymenty w ciemni fotograficznej. Wraz z dostępem do lepszego sprzętu i nowych technik fotograficznych korzystał z kolorowych materiałów odwracalnych. Z czasem fotografię analogową zastąpił cyfrową. Ulubionym tematem Łukasza Fedorowicza są sceny uliczne, rejestrowanie ciekawych sytuacji i zachowań ludzi. W miarę wolnego czasu uczestniczy w plenerach, wystawach i warsztatach fotograficznych.

 

Wystawa jest efektem połączenia fascynacji autora muzyką i fotografią. Zdjęcia zostały wykonane podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach, w latach 2015 –2016.

miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa fotografii Grupy Foto Jazz i Andrzeja Rumianowskiego


6 lipca br. o godz. 17:30 zapraszamy na hol górny "Domu Chemika" na wernisaż wystawy fotograficznej Grupy Foto Jazz i Andrzeja Rumianowskiego. Jest to wystawa towarzysząca 47. Międzynarodowym Warsztatom Jazzowym.


Grupa Foto Jazz powstała w marcu 2016 r. przy Muzeum Jazzu i Polskiej YMCA. Jest to ogólnopolska grupa osób zajmujących się fotografowaniem zjawisk związanych z muzyką jazzową. Opiekunem grupy jest Andrzej Rumianowski. Muzeum Jazzu posiada bogate zbiory pochodzące od kilkuset darczyńców z całego kraju.
Obecna wystawa fotografii jest już 107 wystawą zorganizowaną przez Muzeum. Do tej pory zbiory Muzeum były już prezentowane w 34 miastach Polski.

 

Andrzej Rumianowski z wykształcenia jest grafikiem, z zamiłowania fotografikiem, specjalizującym się w fotografii jazowej. Jest pomysłodawcą i konsekwentnym realizatorem idei powstającego przy Polskiej YMCA Muzeum Jazzu, będącego trzecim w Europie, i dwunastym na Świecie muzeum o tym profilu.


Wystawa będzie czynna do 26 lipca.
miejsce: hol górny, godz. 17:30
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

"Nie szufladkuj talentu II" - wystawa prac


3 czerwca zakończyliśmy II edycję „Nie szufladkuj talentu”. Każdy, kto rysuje lub maluje mógł przyjść do nas i podzielić się swoją twórczością. Teraz najlepsze prace uczestników zajęć będzie można zobaczyć na wystawie, której wernisaż odbędzie się już 9 czerwca o godz. 17.00 na holu górnym POK „Dom Chemika”.


Wystawa jest częścią tegorocznych POK-frontacji i będzie można ją oglądać do 5 lipca 2017 r.
miejsce: hol górny, godz. 17:00

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa fotografii autorskiej i archiwalnej "Powroty do Puław" Ireneusza Krzywickiego


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii autorskiej i archiwalnej Ireneusza Krzywickiego pt. „Powroty do Puław”, który odbędzie się 13 maja o godzinie 17:00 w sali 131 POK „Dom Chemika”.

 

Wystawa zatytułowana Powroty do Puław” w fotografii autorskiej i archiwalnej Ireneusza Krzywickiego to wyjątkowa ekspozycja ukazująca nie tylko dawne Puławy, ale również emocjonalny związek Ireneusza Krzywickiego z naszym miastem, w którym spędził swoje dzieciństwo.

 

Ireneusz Krzywicki - przybył do Puław z Lublina wraz z rodzicami w 1964 r. Los sprawił, że w 1975 r., w poszukiwaniu lepszej pracy przez ojca, pan Ireneusz opuścił Puławy i zamieszkał w Gdańsku. Podczas 11 lat spędzonych w Puławach pan Ireneusz zbierał stare fotografie i pocztówki przypominające mu jego ukochane miasto dzieciństwa. Przez kolejne lata wielokrotnie odwiedzał Puławy i dokumentował historię miasta na swoich autorskich fotografiach.

W efekcie tego nierozerwalnego związku z Puławami powstała nietypowa wystawa podkreślająca jak ważna w życiu niektórych osób jest ich „mała ojczyzna”.

 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z autorem i właścicielem prezentowanych na wystawie fotografii Ireneuszem Krzywickim oraz autorem wystawy Zbigniewem Kiełbem.


Wystawa czynna będzie na holu górnym POK "Dom Chemika" od 13 maja do 30 czerwca 2017 r.

miejsce: sala 131, godz. 17:00

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

"Jutro też będzie słońce" - wernisaż malarstwa Anny Trochim


9 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Anny Alicji Trochim pt. „Jutro też będzie słońce”.

 

Wystawa podsumowuje 40 lat działalności twórczej artystki.

 

Anna Alicja Trochim urodziła się w 1952 r. w Sokółce. Studiowała w ASP w Warszawie i w 1977 uzyskała Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Jest laureatką wielu nagród. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Prace artystki znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju, a także za granicą m.in. w zbiorach Królowej Holandii – Beatrix.


Wystawę można oglądać codziennie oprócz sobót w godzinach 11:00-17:00 do 29 czerwca.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 18.00

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

"Puławy - miasto nad Wisłą" - wernisaż wystawy


9 czerwca o godz. 11.00 w Galerii ANEKS odbędzie się wernisaż wystawy prac dzieci - uczestników lekcji galeryjnych.

 

Zwieńczeniem wysiłków edukacyjnych dzieci są doroczne wystawy w galerii, prezentujące prace uczestników zajęć. Temat tegorocznej wystawy to "Puławy – Miasto nad Wisłą”. W tym roku „lekcje galeryjne” były tematycznie powiązane z obchodami Roku Rzeki Wisły.

 

Wystawę w galerii ANEKS można oglądać codziennie (oprócz sobót) w godz. 11.00-17.00 od 11 do 29 czerwca.

miejsce: Galeria ANEKS, godzina 11:00

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

XVI Mała Galeria Małych Artystów


1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka o godz. 16.00 w sali 131 POK „Dom Chemika” odbędzie się wernisaż wystawy XVI Małej Galerii Małych Artystów".

 

Jest to cyklicznie organizowana wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież - wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Marii Konopnickiej w Puławach.

 

Wystawę można oglądać w dniach od 1 do 4 czerwca w sali 131.

miejsce: sala 131, godz. 16:00
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wernisaż wystawy malarstwa ks. Mariana Malarza


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa ks. Mariana Malarza, który odbędzie się 13 maja o godzinie 11:00 w Puławskiej Galerii Sztuki.

Wystawa czynna będzie codziennie (oprócz sobót) w godzinach od 11:00 do 17:00 do 4 czerwca 2017 roku.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 11.30

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa fotograficzna Mariusza Karolaka pt. "Szkocja"


Serdecznie zapraszamy 7 kwietnia o godz. 17.30 do Puławskiej Galerii Sztuki POK "Dom Chemika" na otwarcie wystawy fotograficznej Mariusza Karolaka pt."Szkocja".

Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia Mariusza Karolaka powstałe w latach 2008-2016 podczas podróży do Szkocji. Ukazują przede wszystkim wschodnią część Szkocji, głownie okolice Perth i Dundee.

Po otwarciu wystawę można będzie oglądać na holu górnym POK "Dom Chemika" do 7 maja 2017 r.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 17.30
wstęp: wstęp wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa pt. "Klocki" - Kamil Stańczak


Wernisaż wystawy pt. „Klocki” Kamila Stańczaka odbędzie się 7 kwietnia 2017 r., o godz. 17.30 w Puławskiej Galerii Sztuki w POK "Dom Chemika".

Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) w godz. 11.00-17.00 do 28kwietnia
2017 r.
Wernisaż – wstęp wolny.
Wstęp na wystawę - 2 zł.

 

Kamil Stańczak - urodzony w 1980 roku w Puławach. Artysta wizualny, modelarz, konstruktor, peryferyjny podróżnik. Zajmuje się malarstwem, instalacją, tworzy specyficzne obiekty strukturalne i kinetyczne.
W latach 1999-2004 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 roku. Doktor sztuki, pracuje jako adiunkt na macierzystej uczelni. Autor 12 wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria ANEKS, godz. 17.30

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa "Dzieje kolejnictwa w Puławach"

"Dzieje kolejnictwa w Puławach" to wystawa przygotowana z okazji 140. rocznicy otwarcia Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej. Uruchomienie w 1877 roku tej linii kolejowej znacząco wpłynęło na rozwój transportu towarów i osób, ułatwiło proces komunikacji i przyspieszyło rozwój przemysłu.

 

Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia ukazujące puławskie przystanki kolejowe i dworce wraz z krótkim rysem historycznym. Uzupełnieniem jest opis odcinka Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej od Dęblina do Nałęczowa."

 

Ekspozycja przygotowana przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta składa się z 7 plansz i będzie ją można oglądać do 21 kwietnia na holu dolnym "Domu Chemika". Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 17 w czwartek 23 marca w sali 131.

miejsce: hol dolny POK "Dom Chemika"

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa malarstwa Łukasza Gila pt. "U źródła. Prześwity tajemnicy”

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca 2017 r. o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki w POK "Dom Chemika".


Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) w godz. 11.00-17.00 do 02 kwietnia 2017 r.


Łukasz Gil – artysta, malarz, pedagog, urodzony w 1982 r. w Rzeszowie. Tam ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w latach 2005 – 2010. W 2015 roku uzyskał stopień doktorski w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Boruty na Wydziale Sztuki UR. Jest kuratorem i organizatorem znaczących wystaw: „Obraz między racjonalnością a ekspresją. Profesorowie i doktoranci ISP Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach” - 2012, 2014. „Kolekcja Forum Malarstwa Polskiego - 10 lat Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK” - 2016. Zaprojektował scenografię do dwóch przedstawień w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Sebastiana Kroka "Ene, due..."

Serdecznie zapraszamy w czwartek 12 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 do Puławskiej Galerii Sztuki Puławskiego Ośrodka Kultury na otwarcie wystawy Sebastiana Kroka "Ene, due...".

Wystawę można oglądać codziennie (oprócz sobót) do 5 lutego 2017 r.

Sebastian Krok  - Rocznik ‘85, dyplom w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 2014 roku, studiował w pracowni Mirosława Bałki w latach 2011/14.

Sebastian Krok wytworzył unikalny język wizualny, którym komunikuje się z odbiorcą. Usiłuje wyrąbać wolność w jego świadomości używając w tym celu wielu mediów. Przełamując ich ramy włącza w obszar swojego działania przestrzeń, traktując ją jako formę z którą pracuje. W 2015 roku zdobył nagrodę główną na Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Pięknych i Design'u FISAD 2015 w Turynie. Pracuje jako asystent Leona Tarasewicza w Pracowni Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów na ASP w Warszawie.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 2 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Dyplom 2016 - wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie


Wernisaż wystawy odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00. Wystawę można oglądać codziennie (oprócz sobót) do 23 grudnia 2016 r. Zapraszamy!
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 2 zł

Powiązane linki:

Katalog wystawy Dyplom 2016
Katalog wystawy Dyplom 2016
Katalog wystawy Dyplom 2016
Katalog wystawy Dyplom 2016

Wystawa prac Katarzyny Kuty "Drugie życie natury" (04-27.11.2016 r.)


Wystawa prac Katarzyny Kuty "Drugie życie natury" stanowi odniesienie do natury. Jak cytuje autorka wystawy "Im bliżej natury jesteśmy, tym więcej czujemy w sobie Boga" (Goethe).

 Katarzyna Kuta mieszka i tworzy w Woli Osińskiej położonej w województwie lubelskim.

Wernisaż 4 listopada o godz. 18.00. Wystawy można oglądać codziennie (oprócz sobót) do 27 listopada 2016 r. Zapraszamy!
miejsce: Galeria ANEKS
wstęp: 2 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Magdaleny Szyszkowskiej "Dwa Światy" - malarstwo i papier artystyczny, ręcznie czerpany (04-27.11.2016 r.)


Wystawa Magdaleny Szyszkowskiej "Dwa Światy" - malarstwo i papier artystyczny, ręcznie czerpany przede wszystkim wynik zafascynowania materią pochodzenia roślinnego, wynikającą z bliskości człowieka z przyrodą, o której w dobie nowych technologii tak często zapominamy.

Wernisaż 4 listopada o godz. 18.00. Wystawy można oglądać codziennie (oprócz sobót) do 27 listopada 2016 r. Zapraszamy!
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 2 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Klubu Twórców Ludowych "Artystyczna Twórczość Wsi" (9-27 października)


Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych zapraszają na doroczną wystawę swoich prac. Wernisaż wystawy „Artystyczna Twórczość Wsi” odbędzie się 9 października 2016 r. w Puławskiej Galerii Sztuki o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać do 27 października.


Wystawa stanowi przegląd współczesnej sztuki ludowej. Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych uprawiają popularne dawniej dziedziny twórczości: tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo, rzeźba, garncarstwo, plastyka obrzędowa, plastyka zdobnicza, malarstwo. W ostatnich latach pod wpływem wzornictwa i potrzeb miejskich odbiorców, rozwijają się haft i koronczarstwo, a także inne dziedziny związane ze współczesnym zdobnictwem wnętrz oraz sztuką użytkową. Obecnie w rejonie puławskim działa ponad 70-ciu twórców ludowych. Pieczę nad nimi sprawują: Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie i puławski Klub Twórców Ludowych, działający przy Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 2 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa fotografii Tadeusza Sumińskiego "Industrial" (18 września-2 października 2016)


Prezentowane na wystawie zdjęcia, pokazują mało znaną cześć dorobku wybitnego pejzażysty Tadeusza Sumińskiego (1924-2009), którego archiwum opracowuje Fundacja Archeologia Fotografii. Fotografie pochodzą z lat 1962-1964, kiedy Sumiński pracował jako etatowy fotograf w „La Revue Polonaise” (The Polish Review), wydawanej w języku francuskim i angielskim wersji miesięcznika „Polska”. Fotografie pochodzą m.in. z Zakładów tytoniowych w Czyżynach w Krakowie, Fabryki Zegarków w Błoniach i Młyna w Szymanowie.

Wystawie towarzyszy fotograficzna książka Industrial, prezentująca wybór ok. 60 fotografii przemysłowych Sumińskiego wraz z tekstami Wojciecha Wilczyka i Marty Przybyło-Ibadullajev. Książka wydana wiosną 2014 roku przez Fundację Archeologia Fotografii, dostępna jest w wersji polsko-angielskiej www.faf.org.pl

Digitalizacja archiwum Tadeusza Sumińskiego dofinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę oglądać można w Puławskiej Galerii Sztuki od 18 września do 2 października. Wernisaż odbędzie się 23 września o godz. 17.00.

Biografia Tadeusza Sumińskiego

Fundacja Archeologia Fotografii

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria ANEKS
wstęp: wolny

Wystawa prac Jerzego Zyśko "Rzeczy Proste. cdn." (10 czerwca-3 lipca 2016)


10 czerwca 2016 r. o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Jerzego Zyśko "Rzeczy Proste. Cdn.". Artysta, z właściwym sobie dystansem, komentuje rzeczywistość poprzez powstające co jakiś czas kolejne prace - Rzeczy Proste. Jednocześnie zastrzega w tytule, że ciąg dalszy nastąpi.

 

Autor wystawy urodził się w 1963 roku w Lublinie. W latach 1981-85 studiował malarstwo i rysunek w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie (obecnie Wydział Artystyczny UMCS) w pracowni Ryszarda Lisa, a następnie na Wydziale Malarstwa PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP), uzyskując dyplom w pracowni Józefa Hałasa w 1990 roku. Od lat związany jest z Lublinem. Autor obrazów-obiektów, prac site-specific i grafik.

 

Wystawę można oglądać codziennie (oprócz sobót) od 12 czerwca do 3 lipca 2016 r.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Wystawa towarzysząca 48. Ogólnopolskim Puławskim Spotkaniom Lalkarzy- "Chimeryki Lalkarza" (10 maja-2 czerwca 2016)


"Chimeryki Lalkarza" to wystawa towarzysząca 48. Ogólnopolskim Puławskim Spotkaniom Lalkarzy. Ekspozycja powstała z okazji 30-lecia działalności zespołu teatralnego „Supełki „działającego od 1985 r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, pod kierunkiem Joanny Franaszczuk-Nowak.


Na wystawie zostały zaprezentowane lalki z wielu spektakli Teatru "Supełki", niektóre będące wyrazem poszukiwań, czy wręcz swoistych eksperymentów z materią i przestrzenią. Różnorodność eksponatów czyni ekspozycję atrakcyjną zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 maja 2016 r. o godz. 12.00 w Puławskiej Galerii Sztuki. Wystawę można oglądać do 5 czerwca 2016 r. codziennie (oprócz sobót) w godz. 11.00-17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: wolny

Wystawa Karolina Jarosławska i Klaudia Ka "W Głębi" (1-29 kwietnia)

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki. Ekspozycję można oglądać do 29 kwietnia.

Natura wabi nas niezwykłym układem barw lub surową tonacją, zadziwia abstrakcyjną formą. Wystarczy wsłuchać się w jej odgłosy, aby zostać zainspirowanym. Drzewo za psychologią głębi traktowane jest jako symbol osobowości i jej rozwoju. Woda to siła natury przerastająca człowieka - zachwycająca i budząca szacunek. Cień to przestrzeń ukryta i niewyjaśniona, a równocześnie wciągająca i budująca napięcie.

Wymienione elementy powracają w obrazach Karoliny Jarosławskiej i Klaudii Ka. Prace obu malarek łączy również ograniczona gama barwna oparta na czerniach, bielach, beżach i szarościach. Jednak podejście do tematu i temperament obu autorek są skrajnie różne.

 

W pracach Karoliny Jarosławskiej można doszukiwać się kawałków krajobrazu widzianych z bardzo bliska w postaci abstrakcyjnych płaszczyzn, ale prawdziwą istotą jej prac jest zmaganie z materią odzwierciedlone w swobodnej technice malarskiej, kontraście plam barwnych i dynamicznej kompozycji.

 

Klaudia Ka opowiadając proste historie stara się zrozumieć naturę własną i otaczającego świata. Figuratywne przedstawienia postaci i miejsc charakteryzuje stonowana gama barwna i dbałość o szczegóły przywodząca na myśl dawne ilustracje.

 

Podróż w głąb przyrody jest dla obu autorek uniwersalną podróżą w głąb siebie w poszukiwaniu własnej natury i uspokojenia. Ich prace są odzwierciedleniem indywidualnych punktów widzenia, których zestawienie może dać powód do zatrzymania się i zastanowienia nad istotą natury drzew, wody i cienia.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria ANEKS

Powiązane linki:

Karolina Jarosławska "Nocny pejzaż"
Karolina Jarosławska "Nocny pejzaż"
Klaudia Ka "Czarna rzeka"
Klaudia Ka "Czarna rzeka"

Wystawa fotografii podróżniczej Krystyny Szymańskiej "Kuba zatrzymana w kadrze" (4-30 marca)

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 18.00 na holu dolnym POK "Dom Chemika".

 

Krystyna Szymańska – niezwykle energiczna i przedsiębiorcza osoba. Absolwentka Puławskiego Liceum im. ks. Adama J. Czartoryskiego i Akademii Rolniczej w Lublinie.W ciągu swojej kariery zawodowej podejmowała różne wyzwania, ostatnio pracuje jako doradca podatkowy. Jest osobą, która uważa,że zawsze jest dobry czas, by realizować swoje marzenia. Od dziecka fascynowały ją podróże i fotografowanie. Z każdej wyprawy przywozi tysiące zdjęć. Miała 30 wystaw w całej Polsce, z czego już 4 w POK „Dom Chemika” - „Bociany”, „Ale Meksyk”, "Oto Ameryka" oraz "Etiopia". Obecnie prezentuje fotografie z podróży na Kubę, dzieląc się z odbiorcą tym, co Ją najbardziej w tej podróży poruszyło.

miejsce: hol górny POK "Dom Chemika"
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Andrzeja Oboza „Obiekty malarskie – grafika” (26 luty-20 marca)


Andrzej Oboz
Urodzony w Tarnowie w 1963 r. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie ukończone dyplomem w zakresie rzeźby w 1988 r. W latach 1988-1993 studia na Wydziale Grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Technik Drzeworytniczych u prof. Andrzeja Bartczaka, aneks w Pracowni rzeźby u prof. Aleksandra Hałata malarstwo w Pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego. Działalność twórcza w zakresie grafiki artystycznej, małej formy rzeźbiarskiej oraz malarstwa. Udział w ponad 60 wystawach, konkursach, plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych. Zrealizował 9 wystaw indywidualnych. Laureat kilku nagród i wyróżnień. Od 1994 r. nauczyciel rzeźby oraz rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.
Prezentowane na wystawie „obiekty-deski” stanowią powrót do wspomnień z dzieciństwa naznaczonego obecnością kultury ludowej regionu Podkarpacia. Grafiki są ciągle podejmowaną przez autora próbą poszukiwania osobistej przestrzeni spotkania z „tajemnicą”.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Wystawa Olgi Wolniak "Jedwabny szlak" (15 stycznia-21 luty 2016)


Olga Wolniak
urodziła się w 1957 roku w Rangunie w Birmie. W latach 1975 – 1980 studia na Wydziale Malarstwa A.S.P. w Warszawie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. T. Dominika oraz dyplom z Malarstwa w Architekturze (obecnie Sztuka w Przestrzeni Publicznej) u prof. J. Karczewskiego.

Olga Wolniak jest aktywna twórczo artystka,bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie,Galerii Zachęta w Warszawie,na Zamku Królewskim w Warszawie,w Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING,w Muzeum Ilany Goor w Jaffie,Izrael,a także w zbiorach prywatnych.

 

Artystka współpracuje,tworząc malowidła ścienne,murale, dla pracowni architektonicznych Bogusławscy i Partnerzy,JEMS Architekci oraz dla architekta A. Wyszyńskiego.W latach 1995-2004 współdziała w ruchu tworzenia życia artystycznego na warszawskiej Pradze organizując "Otwarte Pracownie" i artystyczne eventy. W ostatnich latach działa na warszawskim Żoliborzu,organizując plenerowe akcje malowania w ramach Święta Żoliborza i Żolifestu. W 2012 r. brała udział w Żoligarażu - malowaniu murali w przestrzeni publicznej dzielnicy.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 stycznia o godz. 17.00 w Puławskiej Galerii Sztuki.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria ANEKS
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Olga Wolniak - życiorys
Olga Wolniak - życiorys
Lena Wicherkiewicz "Dotyk koloru"
Lena Wicherkiewicz "Dotyk koloru"

Wystawa "Wielka Wojna na Lubelszczyźnie" (14 stycznia-14 luty 2016)

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach zaprasza na pierwszą w roku 2016 wystawę historyczną. W dniach 14 stycznia - 14 lutego na dolnym holu zostanie zaprezentowana wystawa pt. "Wielka Wojna na Lubelszczyźnie".

Wystawa ta została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Lublinie w oparciu o różnorodny materiał obejmujące m.in. dokumenty i pisma urzędowe, druki ulotne, afisze, materiały prasowe, fotografie, karty pocztowe. Wszystkie te materiały znajdują się w zasobie lubelskiego archiwum.

Ekspozycja wpisuje się w obchody stulecia wybuchu I wojny światowej i prezentuje różne aspekty wojennej rzeczywistości lat 1914-1918. Zaprezentowane zostały na niej materiały wydawane zarówno przez zaborcę rosyjskiego oraz okupacyjne wojska austriackie. Na wystawie znalazły się też materiały dotyczące polskich dążeń zmierzających do odzyskania niepodległości oraz przedstawiające trudne realia życia codziennego w czasach wojny.

 

"Wielka Wojna na Lubelszczyźnie" jest już trzecią wystawą w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika", która przybliża okres I wojny światowej. W 2014 r. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta zaprezentowała autorską wystawę Zbigniewa Kiełba pt. "Puławy w obliczu I wojny światowej i jej kaniowscy uczestnicy", a we wrześniu 2015 r. wystawę autorstwa Mariusza Karolaka "Legion Puławski 1914-1915".

 

Otwarcie wystawy "Wielka Wojna na Lubelszczyźnie" odbędzie się w czwartek 14 stycznia 2016 r. o godz. 17:00 na holu dolnym.

miejsce: hol dolny POK "Dom Chemika"
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Wystawa "Wielka Wojna na Lubelszczyźnie"
Wystawa "Wielka Wojna na Lubelszczyźnie"

Wystawa Tomasza Dominika "Druki użyteczne" (04-23 grudnia 2015)

TOMASZ DOMINIK

Ukończył studia na warszawskiej ASP, na Wydziale Malarstwa w latach 1975-79. Dyplom w pracowni prof. J. Sienickiego, aneks z litografii. W 2012r. doktorat na wydz. Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Uprawia litografię i malarstwo.

 

Ważniejsze wystawy indywidualne:

1985 – „Jakie mapy – taki świat”, Galeria 102, Warszawa

1988 – „Istotne informacje”, Dom Sztuki, Warszawa

1990 – „Postmodernizm – Kompostmodern” (z O. Wolniak), Desa (Nowogrodzka),

„Wieża Babel” Desa (Nowy Świat) Warszawa

1991 – „Bitwa o Timor”, Galeria Zapiecek, Warszawa

1995 – „CompuXeroPolis”, Kinoteatr Tęcza, Warszawa

1997 – „Ameryka”, Pałac Kazimierzowski Uniwersytetu Warszawskiego

2006 – „Bitwa pod Anghiari”, Galeria Schody, Warszwa

2007 – „Cosmopolis”, Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa

2011 – „Gra muzyka”, BWA Skierniewice

2013 – „Co – Gdzie – Kiedy”, Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa

 

Udział w wielu wystawach zbiorowych.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Wystawa Jacka Tyszczaka "Malarstwo" (04-23 grudnia 2015)

Jacek Tyszczak ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Na swojej pierwszej wystawie w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" pokazuje szesnaście obrazów namalowanych w latach 2012-2015.

”Kiedy maluję, to zawsze staram się w tym uciec od samego siebie.
Jest to bardzo wyczerpujące i mozolne. Moje obrazy są ciągle wycierane
i przemalowywane. Wygląda na to, że żadnego nie potrafię skończyć.
Jest to pogoń za nieuchwytnym, ale warto się temu oddać”.

 

                                                                                  Jacek Tyszczak

miejsce: Galeria ANEKS
wstęp: 1 zł

Wystawa fotografii górskiej Roberta Małkusa (13 listopada-9 grudnia 2015)


Robert Małkus, ur. 04.10.1965 r.
Jestem nauczycielem od blisko 30 lat związanym z puławską oświatą: pracuję z dziećmi i młodzieżą. Od kilkunastu lat wędruję po górach. Uprawiam turystykę wysokogórską i poza szlakową. Moją pasją są góry, tam odnajduję spokój i radość istnienia. Poznałem Tatry Polskie i Słowackie, można powiedzieć znam je jak własną kieszeń. Obecnie zafascynowały mnie Alpy, do których jeżdżę od kilku lat. Góry dają mi radość życia, w Nich nabieram sił i energii, dzięki której nie czuję się wypalony ani w życiu ani w zawodzie. Swoją pasją zarażam młodzież, zapraszam ją do wspólnych wypraw. Chwile spędzone w górach zatrzymuję w sercu, a te najcenniejsze w fotografiach.

Wystawa ta jest chęcią podzielenia się przeżyciami, entuzjazmem i szczęściem, którego doświadczam w górach. Szczególne podziękowania dla Jana Walaska i Andrzeja Wenerskiego towarzyszy górskich wypraw. Mam nadzieję, że ta wystawa zainspiruje odbiorców.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 listopada o godz. 18.00 na holu górnym POK "Dom Chemika".
miejsce: hol górny POK "Dom Chemika"
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder informacyjny 1
Folder informacyjny 1
Folder informacyjny 2
Folder informacyjny 2

Wystawa zdjęć przyrodniczych autorstwa Artura Tabora (9-28 września 2015)

 

Wernisaż odbędzie się 9 września o godz. 12.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika". Otwarcie ubogaci projekcja filmu "Kozienicki Park Krajobrazowy-zielone serce Mazowsza" połączona ze spotkaniem z autorem filmu Sławomirem Wąsikiem oraz pokaz diaporamy przyrodniczej "Moja droga życia... - Artur Tabor" z udziałem Jolanty Tabor.

 

Wystawę oglądać można na holu górnym POK "Dom Chemika" do 28 września.

miejsce: hol górny POK "Dom Chemika"
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder 1
Folder 1
Folder 2
Folder 2

Wystawa fotograficzna "Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej" (9-28 września 2015)

 

Wystawa fotograficzna prezentująca Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby pt.: „Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej” udostępniona została przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych.

 

Wernisaż odbędzie się 9 września o godz. 12.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika". Otwarcie ubogaci projekcja filmu "Kozienicki Park Krajobrazowy-zielone serce Mazowsza" połączona ze spotkaniem z autorem filmu Sławomirem Wąsikiem oraz pokaz diaporamy przyrodniczej "Moja droga życia... - Artur Tabor" z udziałem Jolanty Tabor.

 

Wystawę oglądać można na holu górnym POK "Dom Chemika" do 28 września.


miejsce: hol górny POK "Dom Chemika"
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder 1
Folder 1
Folder 2
Folder 2

Wystawa Jędrek Owsiński "Proste rzeczy" (6-27 września 2015)


Wernisaż wystawy odbędzie się 4 września o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder 1
Folder 1
Folder 2
Folder 2
Notka o Autorze
Notka o Autorze

"A STORY OF POLISH JAZZ" wystawa w ramach 45 Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych (09-26 lipca 2015)


Wernisaż wystawy odbędzie się 9 lipca o godz. 17.30 na holu górnym POK "Dom Chemika".
Ekspozycję można oglądać do 26 lipca 2015 r.

Muzeum Jazzu prowadzone jest przez Ognisko Miłośników Jazzu Polska YMCA i Fundację im. Leopolda Tyrmanda. Od 3 lat prowadzi działalność zbierania pamiątek jazzowych, posiadając zbiory od prawie 200 darczyńców, wspierane jest przez ponad 50 wolontariuszy. W tym czasie Muzeum Jazzu uczestniczyło lub samo zorganizowało 70 wystaw i koncertów na terenie całej Polski.

Wystawa „A story of Polish Jazz” , autorstwa Andrzeja Rumianowskiego – fotografia i Julii Rumianowskiej – grafika, sporządzona na podstawie utworu Jarka Śmietany pod tym samym tytułem przedstawia artystów, którzy tworzą Polski Jazz. Grafiki Julii Rumianowskiej opatrzone są autografami sportretowanych artystów. Wystawa miała swoją premierę 4 października 2009 roku w Warszawskiej Filharmonii Narodowej podczas koncertu z udziałem takich gwiazd jak: Ewa Bem, Jarek Śmietana, Krzesimir Dębski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Wojciech Majewski, Robert Majewski, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Czerwiński, Jaron Stavi, raperzy Bzyk i Guzik i Patrycja Olton. Obecna ekspozycja jest 51 prezentacją tej wystawy.
miejsce: hol górny POK "Dom Chemika"
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Grafika Julii Rumianowskiej przedstawiająca Jarka Śmietanę
Grafika Julii Rumianowskiej przedstawiająca Jarka Śmietanę
Andrzej Rumianowski w towarzystwie Marka Duszy i Bennie Maipin'a przed wystawą "A Story of Polish Jazz" podczas Jazz Juniors 2014
Andrzej Rumianowski w towarzystwie Marka Duszy i Bennie Maipin'a przed wystawą "A Story of Polish Jazz" podczas Jazz Juniors 2014
Muzeum Jazzu
Muzeum Jazzu
Plakat
Plakat

Wystawa fotografii Krystyny Szymańskiej "Etiopia" (03 czerwca-05 lipca 2015)


Wernisaż wystawy odbędzie się 03 czerwca o godz. 17.00 na holu górnym.

Krystyna Szymańska – niezwykle energiczna i przedsiębiorcza osoba. Absolwentka Puławskiego Liceum im. ks. Adama J. Czartoryskiego i Akademii Rolniczej w Lublinie. W ciągu swojej kariery zawodowej podejmowała różne wyzwania, ostatnio pracuje jako doradca podatkowy. Jest osobą, która uważa,że zawsze jest dobry czas, by realizować swoje marzenia.

Od dziecka fascynowały ją podróże i fotografowanie. Z każdej wyprawy przywozi tysiące zdjęć. Miała 24 wystawy w całej Polsce, z czego już 3 w POK „Dom Chemika” -„Bociany”, „Ale Meksyk” oraz "Ale Ameryka". Obecnie prezentuje fotografie z podróży po Etiopii, dzieląc się z odbiorcą tym, co Ją najbardziej w tej podróży poruszyło.


miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder -1
Folder -1
Folder -2
Folder -2

Wystawa Mikołaja Chylaka "Obrazy i zdarzenia" (12-30 czerwca 2015)


Mikołaj Chylak (ur. 1975) uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego w 2000 roku. Wiosną 2008 namalował mural dla Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach projektu „Mur sztuki”. W latach 2012 – 2014 współtworzył galerię Praca. Równolegle do malarstwa zajmuje się pracą dydaktyczną w obszarze sztuk wizualnych. Jest autorem oraz współautorem (w ramach kolektywu „Malarze”) wizualizacji do wielu koncertów (głównie awangardowej muzyki improwizowanej). Sporadycznie zajmuje się też tworzeniem plakatów oraz ilustracją (np. „Poema naiwne” Czesława Miłosza, za które otrzymał wyróżnienie IBBY). Więcej o Autorze w pliku "O Autorze"
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

O Autorze
O Autorze
Plakat
Plakat
Balkon-olej na płótnie
Balkon-olej na płótnie
Śmierć Orfeusza-olej na płótnie
Śmierć Orfeusza-olej na płótnie
Narodziny pamięci-olej na płótnie
Narodziny pamięci-olej na płótnie

Wystawa "Świat Teatru Andersena" (12-24 maja 2015)


Otwarcie wystawy odbędzie się 12 maja o godz. 12.00 w Puławskiej Galerii Sztuki.
Organizatorami wystawy są:
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Historia Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie
Historia Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie
Folder
Folder

Wystawa Kazimierza Kotlińskiego "Malarstwo" (10-30 kwietnia 2015)


Wernisaż wystawy jubileuszowej Kazimierza Kotlińskiego odbędzie się 10 kwietnia o godz.18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki. Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) od 12 do 30 kwietnia w godz. 11.00-17.00.


Kazimierz Kotlińskiurodził się w Piaskach (1927). Świadectwo maturalne otrzymał w Lublinie. Najpierw rozpoczął studia ekonomiczne (KUL), a potem ukończył Politechnikę w Krakowie. Tam też przebiegała jego edukacja plastyczna pod okiem malarza i witrażysty Adama Bunscha, ucznia Józefa Mehoffera. Znany w środowisku emerytowany, zasłużony nauczyciel, dyrektor szkoły, animator kultury, były żołnierz AK, malarz, poeta, pisarz. Zdobywca licznych nagród i dyplomów w konkursach ( m.in. Grand Prix na VII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli (Lublin 2004), wyróżnienie na Biennale (2010), zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków, podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia działalności w Lublinie). Miał ok. 20 wystaw indywidualnych.

 

Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju (Szczecin, Warszawa, Lublin, Chełm, Puławy i inne)

i za granicą (Antibes, Paryż (Francja); Miami (Floryda – USA);Węgry). Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach.

 

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Maluje kwiaty, pejzaże, portrety, kompozycje figuralne z pogranicza abstrakcji. Podejmuje się także ilustrowania książek.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder
Folder
Folder
Folder

Wystawa fotografii Joanny Krauze "Izrael" (10-30 kwietnia 2015)


Wernisaż wystawy odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00 w Puławskiej Galerii Sztuki.

Joanna Krauze – absolwentka politologii, ukończyła także judaistykę i psychologię komunikacji społecznej, przygotowuje rozprawę doktorską na temat współczesnych stosunków polsko-izraelskich. Stypendystka MSZ Izraela na Uniwersytecie Telawiwskim w roku akad. 2013-2014. Interesuje się kulturą i historią Żydów, pamięcią o Holokauście, współczesną historią Izraela. Od 2012 współpracuje z Fundacją Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce.

Stale współpracuje także z Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie.

Prezentowane fotografie powstały podczas wyjazdów autorki do Izraela i Autonomii Palestyńskiej w latach 2007-2008, 2010, 2012 oraz 2013-2014.

miejsce: Galeria Aneks
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder informacyjny-1
Folder informacyjny-1
Folder informacyjny-2
Folder informacyjny-2

Wystawa "Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz" (09-28 kwietnia 2015)

Informujemy, że ze względów organizacyjnych wystawę oglądać można na holu dolnym tylko do 28 kwietnia.

Wystawa „Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz” to ilustrowana opowieść o wojennych losach Żydówki o imieniu Esther. Urodzona w miejscowości Mniszek w powiecie kraśnickim na Lubelszczyźnie, jako nastolatka przeżyła Holokaust, podając się za Polkę, katoliczkę, córkę rolnika.

Po wojnie Esther Nisenthal Krinitz wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Wiele lat później postanowiła opowiedzieć rodzinie swoją historię. Będąc krawcową, ale nie posiadając wykształcenia artystycznego, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nitki stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu.

 

Prezentowane na wystawie prace są reprodukcjami wyjątkowych, a zarazem niezwykle kruchych w swojej materii dzieł Esther Nisenthal Krinitz, które w wersji oryginalnej były pokazywane jedynie w Stanach Zjednoczonych.

 

Tom L. Freudenheim, były dyrektor Muzeum Żydowskiego w Berlinie o wystawie:
“Te niezwykłe obrazy poruszają do głębi, ale nie są przy tym ani trochę sentymentalne. Ich pomysły kompozycyjne są wysoce wyrafinowane. Byłem obezwładniony tym, co zobaczyłem”.


Wernisaż wystawy "Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz" odbędzie się 09.04.2015 o godz.12.00 na holu dolnym POK "Dom Chemika". Na wernisażu zostanie pokazany film "Przez ucho igielne" (sala widowiskowa).

Organizatorami wystawy w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" są:


Art and Remembrance


Galicia Jewish Museum / Żydowskie Muzeum Galicja


Sponsorami wystawy są: The David Berg Foundation, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych, Hotel Astoria, Mark Levine, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, Bolechow Jewish Heritage Society, Elizabeth Johnson, David H. Marlin, Anonimowi Darczyńcy.

miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Folder
Folder
Folder
Folder

Tadeusz Boruta - "Misteria" (27 lutego - 29 marca)


Prof. dr hab. Tadeusz Boruta (ur. 1957 r. w Krakowie) - artysta malarz, teoretyk sztuki, kurator wystaw, nauczyciel akademicki. Kierownik Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi badania z zakresu ikonologii i teologii dzieła sztuki.

Studiował malarstwo w krakowskiej ASP (dyplom w 1983 r. w pracowni prof. St. Rodzińskiego) i filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 80. jeden z głównych twórców i animatorów Ruchu Kultury Niezależnej. Kurator kilkunastu wystaw problemowych.

Prezentował swoje obrazy na 60 wystawach indywidualnych i ok. 200 zbiorowych. Twórca polichromii, witraży i obrazów w kościołach w Polsce i zagranicą. Posiada dzieła w muzeach: Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Katowic, Radomia, Opola, Kielc, Sandomierza, Częstochowy i w innych kolekcjach w kraju i zagranicą. Autor książek o sztuce: „Szkoła Patrzenia” (2003), „O malowaniu duszy i ciała” (2006), „Figur-racja” (2009) i licznych artykułów. Laureat wielu nagród.

Wernisaż: 27 lutego o godz. 18:00 w Puławskiej Galerii Sztuki.
Wystawa czynna codziennie (oprócz sobót) od 01 do 29.03 w godz. 11.00-17.00.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Tadeusz Boruta - Poszukiwanie formy na Polonie
Tadeusz Boruta - Poszukiwanie formy na Polonie
Tadeusz Boruta - Św. Franciszek oddaje sie pod opiekę Kościoła
Tadeusz Boruta - Św. Franciszek oddaje sie pod opiekę Kościoła

August Zamoyski - wystawa biograficzna (17 lutego - 4 marca)


  • Wernisaż - 17 lutego, hol górny, godz. 12:00
  • Zakończenie wystawy - 4 marca

Wędrowna wystawa biograficzna poświęcona Augustowi Zamoyskiemu w bardzo obszerny sposób przedstawia życie i twórczość artysty. Ukazuje w sposób chronologiczny bogate życie rzeźbiarza, oraz jego prace. Jabłoń , Zakopane, Paryż, Brazylia to miejsca, w których August Zamoyski mieszkał, tworzył i pozostawił po sobie bogatą spuściznę.

Postać niezwykle barwna, nie zwracająca uwagi na aktualnie istniejące trendy w sztuce, zawsze ze swoją własną wizją życia i twórczości, którą bardzo konsekwentnie realizował. Jako przedstawiciel arystokracji przez wiele lat PRL-u zapomniany lub też niechętnie prezentowany, niewątpliwie zasłużył, aby w czasach współczesnych znaleźć się na liście artystów rozpoznawalnych i cenionych.

Rokrocznie w Jabłoniu organizowany jest Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski im. AUGUSTA ZAMOYSKIEGO
Autorem Wędrownej Wystawy Biograficznej jest historyk sztuki z Lublina Andrzej Cebulak .
Właściciel wystawy – Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.

miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Paweł Rubaszewski - "Wędrowanie" (18 stycznia - 22 lutego)


Paweł Rubaszewski - urodził się w Warszawie w 1961 roku.
W 1990 roku ukończył Wydział Rzeźby na ASP w Warszawie. Pracuje w różnych materiałach i w różnej skali - od małych form w brązie po duże rzeźby plenerowe.

W głównym kręgu jego zainteresowań jest człowiek. Jego rzeźby nawiązują do tego, co jest w człowieku i w relacjach międzyludzkich trudne do nazwania, do tego, co zawiera się w kategoriach przeżyć lub doznań. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych głównie w Danii, Holandii i w Niemczech.

Ważniejsze wystawy:
  • 1991 - "Mikro Art", "Art" gallery, Warszawa, Polska
  • 1994 - "Espace Degre" gallery, Luksemburg
  • 2003 - "Dialog mellem landskab og menneske", Bramsnaes Bibliotek, Kirke Hyllinge, Dania
  • 2004 - "Drei Generationen ", Kolonia i Düsseldorf, Niemcy
- Taastrup Art Society, Dania
- Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
- Tryg Art Society, Ballerup, Dania
  • 2005 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
- "Polske billeder", Roskilde Palaflojen, Dania
- Kulturspinderiet, Silkeborg, Dania
  • 2006 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
  • 2007 - "Cracovia per te", galeria "Il Tempo", Bolonia, Włochy
- Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
- "Cień" galeria "Labirynt", Kraków, Polska
  • 2008 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
  • 2009 - "Warmia i Lejre", Lejre Kunstforening, Dania
- Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
  • 2010 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
  • 2011 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
  • 2012 - Gentofte Radhus, Dania
- Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
- Bramsnaes Bibliotek, Kirke Hyllinge, Dania
  • 2013 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
  • 2014 - Brantebjerg gallery, Nakke Nord, Dania
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 18:00
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Paweł Rubaszewski
Paweł Rubaszewski
Paweł Rubaszewski
Paweł Rubaszewski
"Człowiek z rybą"
"Człowiek z rybą"
"Impresja II"
"Impresja II"
"Mała podróż dużego człowieka"
"Mała podróż dużego człowieka"
"Ryby na wietrze"
"Ryby na wietrze"
"Wnikliwy obserwator"
"Wnikliwy obserwator"
"Wódz"
"Wódz"
"Zazdrośnik"
"Zazdrośnik"

Kurt Alfred Obitz - Mazur z wyboru - wystawa biograficzna (16 stycznia - 15 lutego)


Kurt Alfred Obitz
- o sobie zwykł mówić: "Urzędowo i prywatnie jestem często pytany czyj jestem w końcu "niemiecki" czy "polski". Zawsze odpowiadam, że jestem Mazurem."

"Dr Kurt Obitz nie może sobie wytłumaczyć, dlaczego tak obco się czuje w niemieckiej kulturze (…) Jedno wie – że kocha swój kraj, ziemię na której wyrósł, miłością jakąś odrębną, że z duszami ludzi tej ziemi łączą go jakieś tajemne, nieznane, a mocne nici" - Melchior Wańkowicz "Na Tropach Smętka".

16. stycznia o godz. 16:00 na holu górnym odbędzie się wernisaż wystawy biograficznej - "Kurt Alfred Obitz - Mazur z wyboru".

13. lutego o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z autorką wystawy i prezentacja multimedialna poświęcona postaci dr Obitza.

Wystawa jest poświęcona problematyce dziedzictwa kulturowego regionu dawnych Prus Wschodnich i dotyczy postaci związanej również z Puławami. Ekspozycja prezentuje postać dr Kurta Alfreda Obitza - społecznika i naukowca urodzonego na początku 1907 r. w rodzinie niemieckiej w Brzozowie (niem. Brosowen) na Mazurach. Był wybitnym działaczem mazurskim, autorem tekstów (napisanych po mazursku) dla miesięcznika "Cech" (Ełk-Berlin), aktywnym członkiem Związku Mazurów (po 1933 r. działał również w konspiracji). Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego był nastawionych propolsko.

Z początkiem września 1935 r. Jędrek, bo tak nazywano go w Polsce, przeniósł się do Puław i rozpoczął pracę jako kierownik Działu Zwalczania Chorób Pasożytniczych w tutejszym Państwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego. W 1939 r. rozpoczął starania o nadanie mu obywatelstwa polskiego. Po wybuchu wojny ewakuował się z Puław w okolice Równego, ale wrócił i zamieszkał na Michałówce.

W lutym 1940 r. został aresztowany, a po odmowie podpisania Volkslisty, osadzony - jako więzień polityczny - w obozie w Dachau. W obozie prowadził psiarnię i królikarnię, dzięki temu pomagał współwięźniom wykradając dla nich karmę przeznaczoną dla zwierząt. Zmarł kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu, w sierpniu 1945 r. mając 38 lat. Został pochowany na cmentarzu w Lautrach w Niemczech, który później zrównano z ziemią.

Jest to pierwsza w tym roku wystawa realizowana przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach.
Krystyna Jarosz (Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie) jest autorem wystawy, współpracą merytoryczną wspomógł dr Adam Jankiewicz. Komisarzem wystawy w POK "Dom Chemika" jest Mariusz Karolak (Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach). Tłumaczenia z języka niemieckiego: dr Adam Jankiewicz, Maciej Brzeziński, Robert Jarosz, Piotr Wiatrak.

Do powstania wystawy przyczyniły się następujące instytucje i osoby: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Stowarzyszenie Mazurskie w Olsztynie, Państwowy Instytut Badawczy Weterynarii w Puławach, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koło Dachau – Natzweiler oraz Walter Późny, Hieronim Skurpski, Henryk Szubstarski, dr Izabela Wadowska, Ewa Obitz-Blank, dr Sławomir Gonkowski, dr Jan Chłosta, Ewa Sotomska, Tadeusz Willa, dr Mirosław Grzęda.

Wystawa dofinansowana została przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną w Olsztynie.

miejsce: hol górny, godz. 16:00
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat

Współczesny design z Nałęczowa.


Z radością i dumą prezentujemy Państwu wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Przedstawione tutaj prace są przykładem praktycznych umiejętności naszej młodzieży i współpracujących z nią nauczycieli.

W czasie czterech lat nauki nasi wychowankowie realizują program szkoły ogólnokształcącej i po obronie pracy dyplomowej z wybranej specjalizacji mogą przystąpić do egzaminu maturalnego. Pierwszym językiem nowożytnym nauczanym w naszej szkole na poziomie rozszerzonym jest język angielski, a drugim do wyboru język hiszpański lub język niemiecki.

Również na poziomie rozszerzonym uczymy historii sztuki, a przedmiot historia i społeczeństwo jest przedmiotem uzupełniającym. Na podstawie nowej podstawy programowej przedmiotów artystyczno-zawodowych, od klasy drugiej młodzież realizuje dwa moduły. Moduł I - multimedia i fotografia, moduł II - zespołowe projekty artystyczne. W ramach pierwszego wybiera jeden przedmiot - podstawy multimediów lub podstawy fotografii, a w ramach drugiego -aranżacje przestrzeni lub projekty interdyscyplinarne.

Kandydaci do naszej szkoły wybierają jedną z dwóch specjalizacji, których chcą się uczyć: meblarstwo artystyczne lub projektowanie zabawek. W ramach tych przedmiotów uczniowie poznają zasady samodzielnego projektowania i rzemieślniczego wykonywania mebli z drewna i wikliny oraz zabawek z drewna i tkanin.
Dokładamy wszelkich starań, aby projektowane i wykonywane prace były realizowane głównie z materiałów pochodzenia naturalnego. Działania nasze pozwalają młodym adeptom współczesnej sztuki design poznać najważniejsze zasady towarzyszące profesjonalnemu projektowaniu różnych form użytkowych.

W trakcie nauki, oprócz tradycyjnego rzemiosła, młodzież poznaje również współczesne techniki projektowania cyfrowego. Należą do nich najnowocześniejsze oprogramowanie projektowo-konstrukcyjne SolidWorks, pakiety graficzne i multimedialne Adobe InDesign CS6 i Corel Draw Graphics Suite X6.

Budynek szkoły jest przyjazny osobom niepełnosprawnych ruchowo i chętnie widzimy tutaj Was, jako uczniów. Osobom spoza Nałęczowa oferujemy internat wraz ze stołówką.

Co roku nasi absolwenci rozpoczynają studia w Akademiach Sztuk Pięknych w Polsce i za granicą, a także mając bardzo dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne zakładają własną działalność gospodarczą i zajmują się szeroko rozumianym designem. Przykładem mogą być tutaj firmy „Malafor” - Agata Kulik i Adam Pomorski, „Kabo&Pydo” - Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo czy „Nizio Meble” - Jan Nizio.

W oparciu o ponad studziesięcioletnią tradycję szkoły i jej kontynuację we współczesnych warunkach, z dumą możemy powiedzieć, że warto zostać naszym uczniem. Dzięki wyjątkowej i przyjaznej atmosferze nasi uczniowie stają się pewni siebie i bez przeszkód rozwijają swój talent i umiejętności. Zapraszamy!


Jarosław Ćwiek - dyrektor szkoły.


miejsce: Puławska Galeria Sztuki

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa
Wystawa

Wystawa fotografii wychowanków i kadry MOS w Puławach "Wieloświaty 3" (18-30 listopada 2014)

"Wieloświaty"
Wiele Światów co dnia spotyka się ze sobą,
mija, przebiega obok siebie.
       Wszystkie te światy są tak samo dobre jak i złe
piękne i brzydkie. Ich cudowność polega
na tym, że nie ma dwóch takich samych
i każdy z nich jest darem.
Wiele światów tworzy Nasz świat.
autor Agnieszka Matraszek (wychowawca MOS)

 

* * *

Każdego z nas wiele dzieli:
Wrażliwość, lęki, doświadczenia
Barwy i dźwięki.
Każdego z nas wiele łączy:
Piękno wieloświatów wokół nas
.

autor Agnieszka Matraszek
(wychowawca MOS Puławy)

 


Większość fotografii powstała pod kierunkiem, opieką wychowawców i przedstawia krajobraz. Fotografie powstały w najbliższej okolicy ośrodka, pokazują piękno naszego miasta, otaczającej nas przyrody. Tyle ile autorów, tyle spojrzeń na otaczającą nas rzeczywistość… Wychowankowie oraz my, kadra Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Puławy przedstawiliśmy nasze prace na wystawie. Nasze „wieloświaty” zazębiają i przenikają się wzajemnie. Można dzięki tym fotografiom odkryć nasz świat….

 

Wszyscy tworzymy Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Puławach,
jesteśmy wrażliwi na otaczający nas świat i każdy z nas ma swój,
a wszystkie składają się na WIELOŚWIAT...

 

Joanna Gielecka
v-ce dyrektor ds. MOS

miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Wieloświaty 3
Wieloświaty 3
Wieloświaty 3- folder (1)
Wieloświaty 3- folder (1)
Wieloświaty 3- folder (2)
Wieloświaty 3- folder (2)

Pod Górą Królowej Bony - malarskie spotkania w Krzemieńcu (14-28 listopada)


Międzynarodowe Sympozjum Artystyczno-Naukowe "Spotkanie w Krzemieńcu" - inicjatorami są Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN z Krakowa wraz z Instytutem Humanistyczno-Pedagogicznym w Krzemieńcu (Ukraina) przy poparciu Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie, oraz pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Krzemieniec nad Ikwą, miasteczko leżące obecnie na granicy ukraińskiego Wołynia i Podola odegrał ważną rolę w historii polskiego malarstwa. W latach trzydziestych XX wieku, przeżył okres prawdziwej artystycznej prosperity, goszcząc na plenerach malarskich świetne osobistości polskiej awangardy pierwszej połowy XX wieku z Janem Cybisem i Emilem Krchą na czele. Działali w nim aktywnie również tak znani fotograficy jak Stanisław Scheybal, Ludwik Gronowski czy Henryk Hermanowicz.

Miasteczko, aż do wybuchu wojny, funkcjonowało – obok Kazimierza Dolnego i Zakopanego – jako silna kolonia artystyczna, gdzie spotykali się, dyskutowali o sztuce i wspólnie pracowali twórczo znakomici polscy malarze i teoretycy sztuki.

Wciąż żywa tradycja artystyczna Krzemieńca, pozwoliła w 2011 roku, po blisko siedemdziesięciu latach, podjąć inicjatywę wskrzeszenia tam dawnej kolonii artystycznej. Przy silnym poparciu strony polskiej i ukraińskiej udało się zorganizować w latach 2011, 2012, 2013 trzy edycje Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego pt. Spotkania w Krzemieńcu, które odbyły się z udziałem artystów oraz teoretyków sztuki z Polski i Ukrainy, Słowenii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Z wielkim zaangażowaniem i staraniem nawiązaliśmy do wszystkich przejawów dawnej, artystycznej aktywności środowiska. Przy współudziale Instytutu Badań nad Sztuką IRSA zorganizowaliśmy również sympozjum naukowe, zatytułowane: „Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku – tradycja, współczesność, perspektywy”.

W roku 2014, ze względu na wojnę na Ukrainie Sympozjum i towarzyszący mu plener odbył się wyjątkowo w Polsce w Obszy k. Tarnogrodu.

Wybór prac na wystawie prezentowanej w Puławskiej Galerii Sztuki w POK "Dom Chemika"  pochodzi z 3 pierwszych edycji pleneru, które odbyły się w Krzemieńcu na Ukrainie.

Leszek Żebrowski
Prezes Stowarzyszenia Forum Innowacyjności Odin w Krakowie
____________________________________________________

Organizatorzy i Koordynatorzy Projektu:
Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin, Kraków/Polska
Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny, Krzemieniec/Ukraina
Komisarze pleneru:
Leszek Żebrowski - Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin, Kraków
dr Aleksandra Panfiłowa, Kierownik Katedry Sztuk Pięknych,
Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny, Krzemieniec/Ukraina

Partnerzy Projektu:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Ostrowiec Świętokrzyski
BWA – Galeria Zamojska
Biuro Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej - Galeria Labirynt, Kraków
BWA Galeria Sanocka

Patronat Honorowy:
Prezydent Miasta Krakowa - Pan Jacek Majchrowski
Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Pan Witalij Maksymenko
Konsulat RP we Lwowie
Prezydent Miasta Zamościa - Marcin Zamoyski

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Alexandra Prajer (FR) - Krzemieniec plan miasta
Alexandra Prajer (FR) - Krzemieniec plan miasta
Lucile Nurkse (USA) - At the market
Lucile Nurkse (USA) - At the market
Wołodymir Steciuk - Źródło Św. Anny
Wołodymir Steciuk - Źródło Św. Anny
Teresa Żebrowska - Góra Królowej Bony, obraz modułowy, tech. własna
Teresa Żebrowska - Góra Królowej Bony, obraz modułowy, tech. własna
Pod Górą Królowej Bony - malarskie spotkania w Krzemieńcu - plakat
Pod Górą Królowej Bony - malarskie spotkania w Krzemieńcu - plakat

Krystyna Szymańska "Oto Ameryka" (17 października - 16 listopada)


Krystyna Szymańska - absolwentka Puławskiego Liceum im. ks. Adama J. Czartoryskiego i Akademii Rolniczej w Lublinie udowadnia, że zawsze jest dobry czas, by realizować swoje marzenia.


Od dziecka fascynowały ją podróże i fotografowanie, ale dopiero przed kilkoma laty uświadomiła sobie, że obok dzieci i męża Michała, to właśnie te pasje są jej wielką miłością. Z każdej wyprawy – czy to do Francji, Chin, Meksyku, Skandynawii czy USA przywozi oprócz niezapomnianych wrażeń tysiące zdjęć ludzi, architektury, przyrody.


Wrażenia i odczucia przekazuje innym przez fotografie organizując kolejne wystawy, których było 24 w całej Polsce, od Ełku po Przemyśl. Tytuły tych, które się już odbyły to „Meksyk”, „Moje Chiny”, „Perły Krymu”, „Zakochana w Norwegii”, „Oblicza Afryki”, „Prywatne życie bocianów”. Wystawy pozwalają oglądającym zatrzymać się w dzisiejszym zabieganym życiu, spojrzeć na zwykłe zdjęcia z podziwem i dreszczem przeszywającym ciało, ile pięknych miejsc można dostrzec zwalniając od czasu do czasu.


Jednym z ostatnich miejsc, które odwiedziła były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Skarbami w postaci zdjęć pragnie się podzielić na wystawie zatytułowanej „Oto Ameryka”. Poprzez wystawę chce uchylić nam drzwi do swojego prywatnego życia pokazując miejsca, które zachwyciły ją na tyle, że poza pięknymi wspomnieniami czuje potrzebę dzielenia się z innymi.

miejsce: hol górny, godz. 18:00

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska
"Oto Ameryka", fot. Krystyna Szymańska

Cristian Ruta-Fulger "Struktury intuicyjne" (5-28 września)


Cristian Ruță-Fulger - jak określa krytyk – obraca się w świecie, który sam sobie namalował; świecie bajki i abstrakcji. Jest to świat kipiący kolorem przydającym siły wyrazu swobodnie komponowanym obrazom.[...] Jolanta Antecka, Dziennik Polski,  nr.113 (20 036), 17 maja 2010, Kraków.


W latach 1993-1997 uczęszczał do Liceum Plastycznego im. Romulus Ladea w Cluj-Napoca. Od 
1998 do 2002 roku studiował na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Bukareszcie na wydziale Sztuki dekoracyjne i Design, kierunek: malarstwo monumentalne. Od 2007 roku jest członkiem Związku Rumuńskich Artystów Plastyków Cluj-Bistriţa. W grudniu tego samego roku otrzymał nagrodę w kategorii wystaw malarskich Związku Rumuńskich Artystów Plastyków, Cluj-Bistriţa.

Początkowe zainteresowanie artysty kartograficznym rozplanowaniem płaszczyzn przestrzeni obrazowej oraz ogólnymi zależnościami między barwami, na które miał wpływ okres rozwoju akademickiego, z czasem ewoluuje w kierunku wolnej kompozycji malarskiej. W części prac przynależnych programowo do abstrakcjonizmu głębsze warstwy obrazu konkurują z geometrycznym rygorem iluzji perspektywicznej. Ostrożny witalizm odkrywania dynamicznych struktur przestrzennych, dzięki szczerości i zaskakującej sile wyrazu barw, będących dowodem wrodzonego talentu artysty, pozwala zachować autentyczność przekazu autora. Energiczne pociągnięcia pędzlem otwierają przed nami alternatywne wymiary przestrzenne i/lub czasowe, w oparciu o percepcję intuicyjną. Intelektualizacja akcentów emocjonalnych, wpisanych w neoekspresjonizm abstrakcyjny, przywołuje na drugim planie serię wysublimowanych aluzyjnych sugestii odnoszących się do materialnego świata form organicznych i nieorganicznych. [...] Livius George Ilea, Delimitări contextuale, Tribuna, nr 108, 1-15 marca 2007, Cluj-Napoca. 

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria Aneks
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

Cristian Ruta-Fulger
Cristian Ruta-Fulger
Plakat
Plakat
Improwizacja - Koniec jesieni, 2013r.
Improwizacja - Koniec jesieni, 2013r.
My rainbow panorama, 2013r.
My rainbow panorama, 2013r.
Królowa, 2008r.
Królowa, 2008r.
Komplementarne przekątne, 2014r.
Komplementarne przekątne, 2014r.
Wystawy indywidualne i zbiorowe
Wystawy indywidualne i zbiorowe
Recenzje
Recenzje

Marek Karewicz "Jazzowe okładki płytowe" (10-27 lipca)

 

Marek Andrzej Karewicz urodzony 28 stycznia 1938 roku w Warszawie. Fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wyróżniony honorowym tytułem przez Federation Internationale de l’Art Photographique oraz w roku 2012 Fryderykiem przez Polską Akademię Fonograficzną. Dziennikarz muzyczny, działacz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, animator życia muzycznego i prezenter, związany z polskim środowiskiem jazzowym na dobre i złe. , z pasją fotografuje świat jazzowy, nie stroni też od innych rodzajów muzyki. Autor niezliczonej ilości zdjęć, na których utrwalił największy chyba w Europie gwiazdozbiór gwiazd światowego jazzu, oraz liczonych w setki projektów okładek płyt. W antologii Jazz Covers – A Collection of Over 650 of the Most Celebrated and Rarest Jazz Album Covers from the 1940s Through the Early 1990s (Taschen 2008) znalazło się aż siedem jego projektów.

 

Sam Karewicz jest żywą legendą polskiej muzyki rozrywkowej. Fotografuje od czasu kiedy jazz wyszedł z podziemia. Uczestniczył w II Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1957 roku. Ze swym zespołem Six Boys Stompers grywał na trąbce w stołecznym klubie Hybrydy, szybko się jednak zorientował, że z aparatem fotograficznym więcej może zwojować. Od tego czasu nie opuścił żadnego festiwalu Jazz Jamboree, ani żadnego Jazzu nad Odrą. Był wszędzie, zna wszystkich. Jak twierdzi z wielkich nie udało mu się tylko sfotografować Louisa Armstronga. Jego zdjęcia mówią więcej o muzyce i ich twórcach niż nie jedna wnikliwa recenzja. Wystawy jego zdjęć to najbardziej kompletne kolekcje sław jazzu, jakie kiedykolwiek udało się zgromadzić. Pokazywano je od Uralu po Chicago, od Helsinek po Sydney - w setkach galerii, klubów i podczas festiwali jazzowych.

 

Jak sam mówi: To właśnie jazz nauczył mnie czym jest wolność, a fotografia to nie tylko zawód, hobby i pasja, ale przede wszystkim styl życia.

 

miejsce: POK "Dom Chemika", hol górny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Jazzowe okładki płytowe - info
Jazzowe okładki płytowe - info
Okładki
Okładki

Wystawa "25 lat temu-Puławski Komitet Obywatelski Solidarność" (12-30 czerwca)

Z okazji 25 rocznicy odzyskania wolności, z inicjatywy dr Edwarda Ślusarczyka, byłego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Ziemi Puławskiej, została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Puław i Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" wystawa zatytułowana "25 lat - Puławski Komitet Obywatelski »Solidarność«".
miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat
informacje odnośnie wystawy
informacje odnośnie wystawy

Julia Pirotte "Fotografia" (07-29 czerwca)

Julia Pirotte rok przed śmiercią przekazała Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu swoje „skromne” archiwum. Składa się ono przede wszystkim z kilkuset zdjęć jej autorstwa. W większości wykonanych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Tylko niektóre powstały później. Zdjęcia Julii Pirotte były pokazywane w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych, a w latach osiemdziesiątych także w Polsce. Prezentowana kolekcja zdjęć do wypożyczenia zawiera niezwykłe portrety, na których wizerunki twarzy są dopełnione przez dłonie fotografowanych.

 

Pirotte robiła wiele zdjęć reportażowych, przedstawiających żołnierzy francuskiego ruchu oporu, robotników, kibucników. Niezwykłe są fotografie starych kobiet i dzieci, portrety Tuwima, Picassa, Edith Piaf, Eluarda, siostry Mindli. Wystawa składa się z 33 zdjęć oprawionych w białe ramy.

 

Wystawa z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1zł

Powiązane linki:

plakat
plakat
Julia Pirotte "Fotografia"
Julia Pirotte "Fotografia"
Julia Pirotte "Fotografia"
Julia Pirotte "Fotografia"
Julia Pirotte "Fotografia"
Julia Pirotte "Fotografia"

"Izrael wczoraj i dziś" (7-29 czerwca)

Wystawa składa się z 14 plansz, z których każda przedstawia szczególny temat. Każdy plakat składa się z dwóch fotografii: czarno-białej, przedstawiającej Izrael w pierwszych latach niepodległego istnienia, i kolorowej – z czasów współczesnych.

 

Ekspozycja powstała w 2008 r. z okazji obchodów 60. rocznicy ogłoszenia niepodległości Izraela. Dziś, po osiągnięciu wyznaczonych celów i pokonaniu wielu trudności, cieszymy się Izraelem w jego pełnym rozkwicie.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, wernisaż 7 czerwca, godz. 18.00
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat
"Izrael wczoraj i dziś"
"Izrael wczoraj i dziś"
"Izrael wczoraj i dziś" -opis
"Izrael wczoraj i dziś" -opis

Wystawa wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (09-19 maja)

Wystawa wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Wernisaż odbędzie się 9 maja godz.18.00. Wystawa czynna codziennie (oprócz soboty) w godz.11.00-17.00 do 19 maja 2014r.

miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1zł

Powiązane linki:

Wystawa wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego
Wystawa wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego

Marta Wasilczyk "Szorstkość szamotu"(5-30 kwietnia 2014)

miejsce: Galeria "ANEKS"
wstęp: 1zł

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Marta Wasilczyk "Szorstkość szamotu"-folder str. 1
Marta Wasilczyk "Szorstkość szamotu"-folder str. 1
Marta Wasilczyk "Szorstkość szamotu"-folder str. 2
Marta Wasilczyk "Szorstkość szamotu"-folder str. 2

Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy" (5-30 kwietnia 2014)

Krzysztof Raczyński "Krzyr" -urodzony w 1947 roku w Chotomowie pod Warszawą. Absolwent Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Historyk z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski). Praca magisterska "Sztuka, a polityka w okresie panowania Wazów". Kolekcjoner obrazów i rysunków pochodzących z Kazimierza Dolnego. Uprawia malarstwo. Od 1988 członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, a od 2000 roku Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Miał kilkanaście wystaw w kraju i za granicą. Brał też udział w kilku wystawach zbiorowych.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1zł

Powiązane linki:

Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"-folder str. 1
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"-folder str. 1
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"-folder str. 2
Krzysztof Raczyński "Krzyr" "Nowe obrazy"-folder str. 2

Stanisław Rodziński "Malarstwo"(02 marca-30 marca 2014)

miejsce: Puławska Galeria Sztuki (czynna w godz.11.00-17.00, codziennie oprócz sobót)
wstęp: 1zł

Powiązane linki:

Życiorys
Życiorys
Stanisław Rodziński o malowaniu
Stanisław Rodziński o malowaniu
Stanisław Rodziński "Malarstwo"
Stanisław Rodziński "Malarstwo"
Stanisław Rodziński "Malarstwo"
Stanisław Rodziński "Malarstwo"
Stanisław Rodziński "Malarstwo"
Stanisław Rodziński "Malarstwo"

Jacek Balicki "Malarstwo"(02 marca-30 marca 2014)


Jacek Balicki -urodzony w 1961 r. w Rzeszowie. Od 1989 r. studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach: prof. Włodzimierza Kunza i prof. Jana Szancenbacha. Dyplom w roku 1994 w pracowni prof. W. Kunza. Doktorat na ASP w Krakowie w 2003 r. Od 1995 roku pracownik naukowo-dydaktyczny, w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Zakładzie Malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Gustawa Wiktora, prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej, od 2005 r. w pracowni malarstwa prof. Jadwigi Szmyd-Sikory. Obecnie w pracowni prof. Stanisława Białogłowicza.

miejsce: Galeria "ANEKS"
wstęp: 1zł

Powiązane linki:

Ważniejsze wystawy
Ważniejsze wystawy
Jacek Balicki "Malarstwo"
Jacek Balicki "Malarstwo"
Jacek Balicki "Malarstwo"
Jacek Balicki "Malarstwo"
Jacek Balicki "Malarstwo"
Jacek Balicki "Malarstwo"

Bronisław Galoch "Koty na znaczkach pocztowych świata"(17 lutego-12 marca)

17 lutego 2014 r., kiedy obchodzimy Światowy Dzień Kota, odbędzie się wernisaż wystawy "Koty na znaczkach pocztowych świata". Ekspozycję będzie można oglądać do 12 marca. Autorem zbioru jest Bronisław Galoch. Więcej informacji o jego osobie, znaczkach pocztowych i kotach na znaczkach można odnaleźć w załącznikach poniżej.

miejsce: hol górny, godz. 12.00 (wernisaż)
wstęp: wolny

Powiązane linki:

Plakat
Plakat
Bronisław Galoch-człowiek z pasją
Bronisław Galoch-człowiek z pasją
Historia znaczka pocztowego
Historia znaczka pocztowego
Kot na znaczkach
Kot na znaczkach

Damian Czerwiński "Impresje" (28 października - 1 grudnia)

Wystawa malarstwa Damiana Czerwińskiego.
miejsce: Galeria EKRAN

Powiązane linki:

zaproszenie
zaproszenie

Kazimierz Kasprzak "Dwa oblicza Syberii. Polacy i krajobraz" (5 listopada - 21 listopada)

Wystawa fotografii Kazimierza Kasprzaka. Informacje o autorze zdjęć można znaleźć tutaj.
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

"Artystyczna Twórczość Wsi" (8 października - 31 października)

Wystawa prac Klubu Twórców Ludowych. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o wystawie - tutaj.
miejsce: godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz sobót), Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

Sylwester Ambroziak "Rzeźba" (10 listopada - 29 listopada)

Wystawa rzeźby Sylwestra Ambroziaka. Z obszernymi informacjami o artyście i jego dotychczasowym dorobku artystycznym można zapoznać się tutaj.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks"
wstęp: 1 zł

"Wyprawa w nieznane" (21 września - 20 października)

Wystawa fotografii Kamili Mazurkiewicz-Osiak. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj.
miejsce: Plac Chopina
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

„Bohaterowie puławskich ulic” (15 września - 13 października)

Wystawa historyczna prezentująca sylwetki patronów puławskich ulic. Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj.
miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Miejsce bliskie człowiekowi" (27 września - 30 września)

Wystawa prezentująca prace plastyczne powstałe w czasie Międzynarodowego Pleneru Malarskiego i towarzyszących mu warsztatów.
miejsce: Galeria Aneks

Powiązane linki:

plakat
plakat

Adel Seyoun „Malarstwo” (8 września - 29 września)

Współorganizatorem wystawy jest Galeria Labirynt w Krakowie. Informacje o artyście można znaleźć tutaj.
miejsce: godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz sobót), Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

"1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu" (22 września - 27 września)

Wystawa przygotowana przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską we współpracy z Towarzystwem Ukraińskim w 2008 r. z okazji 70. rocznicy akcji burzenia cerkwi. Więcej informacji tutaj.
miejsce: 22 września - sala 131, od 23 września - hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Moment's Notice" (11 lipca - 31 lipca)

Ekspozycja fotografii czarno-białej i kolorowej Henryka Malesy, na której prezentowane są portrety słynnych muzyków jazzowych.
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

Lutos Days (12 czerwca - 30 czerwca)

Doroczna wystawa uczestników lekcji w Puławskiej Galerii Sztuki.
miejsce: godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków), Galeria Aneks
wstęp: 1 zł

"Wystawa Trzech Pokoleń" (9 czerwca - 30 czerwca)

miejsce: godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków), Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł

"Ale Meksyk" (2 czerwca - 30 czerwca)

Wystawa fotografii podróżniczej Krystyny Szymańskiej.
miejsce: hol górny

Powiązane linki:

plakat
plakat

Mała Galeria Małych Artystów (31 maja - 30 czerwca)

Wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież WPOW w Puławach z okazji Dnia Dziecka.
miejsce: sala 131

Powiązane linki:

plakat
plakat

„Pani Alina - mistrz i dobry duch lalkarzy” (10 maja - 2 czerwca)

Wystawa poświęcona Alinie Stanowskiej - obszerne informacje o artystce są dostępne tutaj.
miejsce: godz. 11.00-17.00, Puławska Galeria Sztuki
wstęp: 1 zł (bezpłatnie w czasie Ogólnopolskich Puławskich Spotkań Lalkarzy)

Powiązane linki:

plakat
plakat

wystawa pokonkursowa MSA „O Puchar Prezydenta Miasta” (13 maja - 30 maja)

Wystawa prac zgłoszonych na konkurs plastyczny i fotograficzny Miejskiej Sceny Amatora "O Puchar Prezydanta Miasta".
miejsce: Galeria Ekran

Adam Walny „Marionetki” (23 maja - 26 maja)

miejsce: Galeria Aneks

Koncepcja zagospodarowania przestrzennego centrum Puław (23 kwietnia - 12 maja)

Informacje na temat wystawy są dostępne tutaj.
miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

„Puławy, których już nie ma” (7 kwietnia - 12 maja)

Wystawa fotografii prezentujących zmiany przestrzenne na terenie miasta w latach 1906-1989. Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj.
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

folder
folder
plakat
plakat

Makrama (6 maja - 9 maja)

Wystawa prac artystek-amatorek uczestniczących w zajęciach. Prezentacja głównie biżuterii makramowej.
miejsce: godz. 11.00-18.00, sala 131
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Konstrukcje" Maria Kiesner (6 kwietnia - 30 kwietnia)

Wystawa prac Marii Kiesner. Chcących zapoznać się z informacjami o artystce zapraszamy tutaj.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks", godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Życie i twórczość Witolda Lutosławskiego" (22 marca - 5 kwietnia)

W związku z obchodami Roku Witolda Lutosławskiego do POK "Dom Chemika" została sprowadzona z Muzeum Przyrody w Drozdowie wystawa "Życie i twórczość Witolda Lutosławskiego". Więcej na temat wystawy można przeczytać tutaj.
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

„Od 0 do 1”. Malarstwo. Adam Skóra (1 marca - 28 marca)

Wystawa prac malarskich Adam Skóry utrzymanych w konwencji sztuki geometrycznej. Informacje na temat artysty można znaleźć tutaj.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks", godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

wystawa fotograficzna „OrthPhoto – Monastycyzm" (8 marca - 15 marca)

Organizatorem wystawy jest Parafia Prawosławna pod wezwaniem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny.
miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

wystawa "Libia oczami prof. Tomasza Mikockiego. 10 lat badań Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais" (20 stycznia - 24 lutego)

Wystawa składająca się ze 150 fotogramów ukazuje działania Polskiej Misji Archeologicznej w Libii. Organizatorzy ekspozycji: Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, POK "Dom  Chemika". Więcej informacji tutaj.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, Galeria "Aneks"
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

wystawa szopek przestrzennych (22-27 stycznia)

Ekspozycja szopek towarzysząca XVIII Festiwalowi Kolęd.
miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

Biennale wybranych prac dyplomowych w specjalności meblarstwo uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie (6-28 grudnia)

Na ekspozycji znajdą się prace dyplomowe powstałe w okresie 2011-2012.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat
zaproszenie
zaproszenie

"Przegląd Puławskiego Środowiska Artystycznego" (10 listopada - 2 grudnia)

miejsce: Puławska Galeria Sztuki i Galeria "Aneks", godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

"Sąd Boży 1920. Wojna polsko-bolszewicka" (9 - 27 listopada)

Wystawa plenerowa o tematyce patriotycznej. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.
miejsce: plac im. F. Chopina
wstęp: wolny

"Artystyczna Twórczość Wsi" (14 października - 4 listopada)

Coroczna wystawa prac puławskiego Klubu Twórców Ludowych. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę 14 października o godz. 12.00.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Ona - Matka" (13 - 31 października)

Wystawa fotografii matek i córek pt. "Ona - Matka" zorganizowana przez Klub ONA Puławy.
miejsce: hol górny, codziennie
wstęp: wolny

wystawa fotograficzna Puławskiego Teatru Amatora (27 października - 11 listopada)

miejsce: hol dolny, codziennie
wstęp: wolny

"Kraków Jana Pawła II" - wystawa fotografii (6 - 28 października)

Wystawa plenerowa fotografii Adama Bujaka z Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie z okazji XII Dnia Papieskiego. Więcej informacji tutaj.
miejsce: plac Chopina
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Makrama - moja miłość" (19 - 26 października)

Wystawa prezentująca podstawowe informacje o makramie. Ekspozycja prac uczestniczek wakacyjnych zajęć makramy. Wernisaż 19 października o godz. 17.00.
miejsce: sala 131, codziennie
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

wystawa prac plastycznych przeznaczonych na aukcję na rzecz puławskiego Hospicjum (16 - 21października)

Ekspozycja prac plastycznych przeznaczonych na aukcję na rzecz Hospicjum im. bł. Matki Teresy w Puławach.
miejsce: Galeria"Aneks"
wstęp: 1 zł

"Haft krzyżykowy - moje hobby" (14 września - 14 października)

Wystawa zbiorowa, na której prace zaprezentują Annę Żelechowską i Alinę Radko. Otwarcie nastąpi o godz. 18.00 dnia 14 września. Prezentowanych jest ok. 30 prac wykonanych haftem krzyżykowym. Obie autorki pracują zawodowo (A. Radko - wychowawczyni  w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej, A. Żelechowska - organizatorka turystyki i właścicielka Biura Turystyki "TRAMP" w Puławach). "Malowanie obrazów igłą" stało się z czasem ich ogromną pasją. Tematyka ich prac jest bardzo różna (m.in. pejzaże , portrety, tematy religijne, przyroda, wiejskie klimaty).
miejsce: sala 131, codziennie
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

wystawa twórczości UTW (4 października)

Jednodniowa wystawa twórczości Uniwersytetu Trzeciego Wieku towarzysząca inauguracji nowego roku akademickiego.
miejsce: hol dolny
wstęp: wolny

"Malarstwo" Teresa Żebrowska (8 - 30 września)

Wystawa malarstwa Teresy Żebrowskiej. Jest to artysta malarz, niegdyś nauczyciel w szkolnictwie podstawowym, a od 1991 r. w szkolnictwie wyższym. Swój dorobek prezentowała na około 35 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Finlandii, Danii, Stanach Zjednoczonych. Jej prace były też prezentowane na około 65 wystawach zbiorowych. Żebrowska jest autorką opracowań graficznych, typografii, projektów, okładek oraz cyklu książek "Za rączkę na spotkanie sztuki. Historia sztuki dla dzieci". Poza malarstwem zajmuje się też monotypią, collage'm i fotografią.
miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

Stulecie "Strzelca" w Puławach (15 - 27 września)

miejsce: hol górny, codziennie
wstęp: wolny

"W stronę słońca" (11 - 23 września)

Wystawa fotografii trójwymiarowej. Autorami zdjęć są Jacek Gniewek i Michał Grzywacz. Więcej informacji tutaj.
miejsce: Galeria "Aneks", godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

"Mała Galeria Małych Artystów" (1 czerwca - 10 września)

Wystawa prac plastycznych wykonanych różnymi technikami przez dzieci i młodzież z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Puławach.
miejsce: sala 131, codziennie
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

"Każdy może zostać mistrzem" (10 - 24 sierpnia)

Wystawa pokonkursowa prac plastycznych przygotowanych przez dzieci.
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

"Krzysztof Komeda w fotografii Marka A. Karewicza i jazzowe okładki płytowe" (5 - 31 lipca)

Wystawa towarzysząca tegorocznej edycji Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych "Puławy 2012". Ekspozycja składa się z fotografii Marka A. Karewicza, polskiego artysty fotografika specjalizującego się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Uzupełniają ją okładki płyt jazzowych z zasobu prywatnego Karewicza.
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat
folder
folder

"Inwestycje miejskie w oczach dzieci" (6 czerwca i 10 czerwca - 1 lipca)

wystawa prac plastycznych dzieci ze szkół podstawowych uczestniczących w lekcjach galeryjnych w POK "Dom Chemika"
miejsce: Galeria "Aneks", godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

plakat
plakat

Elżbieta Owczarek "Malarstwo i rysunek" (14 kwietnia - 6 maja)

wystawa obrazów Elżbiety Owczarek
miejsce: Galeria Aneks, godz. 11.00-17.00 (codziennie oprócz poniedziałków)
wstęp: 1 zł

Powiązane linki:

"Era nowych odkryć. 50 lat NASA" (2-29 kwietnia)

wystawa przygotowana na 50 rocznicę powstania NASA
miejsce: hol górny
wstęp: wolny

Powiązane linki:

plakat
plakat

Wernisaż wystawy "Artystyczna Twórczość Wsi"

 

Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych działającym przy POK "Dom Chemika", zapraszają na doroczną wystawę swoich prac. Wernisaż wystawy „Artystyczna Twórczość Wsi” odbędzie się 7 października 2018 r. w Galerii Aneks o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00 do 31 października 2018 r.

 

Wystawa stanowi przegląd współczesnej sztuki ludowej. Twórcy zrzeszeni w puławskim Klubie Twórców Ludowych uprawiają popularne dawniej dziedziny twórczości: tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo, rzeźba, garncarstwo, plastyka obrzędowa, plastyka zdobnicza, malarstwo, a w ostatnich latach rozwijają się również haft i koronczarstwo.

 

miejsce: Puławska Galeria Sztuki, godz. 12:00
wstęp: wstęp wolny
© 2012-2014 Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika"